Antwerpy: Útočník najel autem do nákupní zóny | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Další pokus o útok. V Antverpách muž najel autem do pěší zóny, měl zbraně

Další pokus o útok. V Antverpách muž najel autem do pěší zóny, měl zbraně
Útok v Nizozemsku
• 
ZDROJ: Twitter

ČTK

Policie a armáda zmařily v Antverpách pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny.

Řidič byl zatčen. Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži "severoafrického původu". V autě byly nože a další zbraně. Incident se obešel bez obětí a raněných. V Antverpách byla posílena bezpečnostní opatření.

Automobil měl francouzskou poznávací značku a policie v něm kromě zbraní podle listu La Dernière Heure našla také blíže neupřesněný "zakázaný materiál". Na místo byli přivoláni pyrotechnici.

Prokurátor sdělil, že zatčený muž je Francouz, který žil ve Francii. "Jedná se o Mohameda R., narozeného 8. května 1977," řekl prokurátor, podle něhož se v autě našly "nože, střelná zbraň a kanystr s ještě neurčeným obsahem".

 

Islámský stát se přihlásil k útoku v Londýně

"Automobil jel velkou rychlostí ulicí Meir (obchodní tepna Antverp), takže lidé museli uskakovat stranou," řekl na tiskové konferenci policejní velitel Serge Muyters. Vojákům se ho nepodařilo hned zastavit, auto projelo křižovatkou na červené světlo a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci připravit, zablokovali. Řidič byl podle Muyterse "muž severoafrického původu" a měl na sobě masku.

Premiér Charles Michel řekl, že Belgie zůstává "bdělá". "Naše bezpečnostní služby odvedly výbornou práci," řekl k incidentu.

Na tiskové konferenci byl vedle policejního velitele Muyterse antverpský starosta Bart De Wever. Ohlásil, že se podařilo zabránit útoku, ale odmítl odpovídat na dotazy, aby podle svých slov nezavdal příčinu ke spekulacím. Pogratuloval pořádkovým silám za jejich profesionální postup a sdělil, že v ulicích města jsou policejní a armádní posily.

Incident se odehrál den po atentátu v Londýně. Útočník tam nejprve autem porážel lidi na Westminsterském mostě a pak zaútočil nožem u budovy parlamentu, kde byl zastřelen. Kromě něj přišli o život další tři lidé a na 40 osob utrpělo zranění. K tomuto útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!