Dánské volby vyhrála středopravá opozice, triumfovali populisté | E15.cz

Dánské volby vyhrála středopravá opozice, triumfovali populisté

Lars Lökke Rasmussen
Lars Lökke Rasmussen
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středopravá opozice zvítězila ve čtvrtečních parlamentních volbách v Dánsku. Po sečtení všech hlasů na pevnině to sdělila veřejnoprávní vysílací stanice DR. Dosavadní premiérka Helle Thorningová-Schmidtová již uznala porážku a oznámila, že končí v čele své Sociálnědemokratické strany. Lídr opozičního bloku Lars Lökke Rasmussen uvedl, že se pokusí sestavit novou vládu.

Pravděpodobně ale bude muset učinit velké ústupky, aby si zajistil podporu pravicových populistů, kteří ve volbách zaznamenali historický úspěch a poprvé se stávají nejsilnější stranou opozičního pravicového bloku, napsaly agentury Reuters a AFP.

Blok opozičních stran v čele s expremiérem Rasmussenem získal podle dosavadních prognóz 90 parlamentních křesel v 179členném zákonodárném sboru. Doposud vládnoucí středolevá koalice má v jednokomorovém Folketingu zatím 85 mandátů. Prognózy televize DR nezahrnují hlasy odevzdané v Grónsku a na Faerských ostrovech. Obě oblasti jsou dánským autonomním územím a poslanci za tato území mají v parlamentu vyhrazeny čtyři mandáty.

Thorningová-Schmidtová: Volby jsme nevyhráli a poraženi jsme byli na cílové čáře

Thorningová-Schmidtová, která byla vůbec první ženou v čele dánské vlády, ztratila přízeň voličů kvůli nepopulárním úsporným hospodářským opatřením. Premiérka parlamentní volby vypsala v naději, že oživení ekonomiky, které po nepopulárních reformách následovalo, jí zajistí znovuzvolení.

„Volby jsme nevyhráli a poraženi jsme byli na cílové čáře,“ sdělila Thorningová-Schmidtová podle agentury Reuters příznivcům. „Schopnost vést spočívá v tom odstoupit ve správnou chvíli. Ta přišla nyní,“ uvedla s dodatkem, že odstupuje z čela Sociálnědemokratické strany.

Výsledky naopak představují nečekaně přesvědčivé vítězství pro opoziční blok v čele s Rasmussenem, přestože jeho Liberální strana Venstre získala méně hlasů než pravicoví populisté z Dánské lidové strany (DF), která se staví proti přistěhovalectví a je spolu s Venstre také součástí opozičního bloku. DF získala 21,1 procenta odevzdaných hlasů. Stává se tak druhou největší parlamentní stranou po premiérčiných sociálních demokratech, kteří obdrželi 26,3 procenta hlasů. Venstre získala 19,5 procenta hlasů.

„Dnes večer jsme získali příležitost…ujmout se vedoucí úlohy v Dánsku,“ řekl Rasmussen. „Bereme na sebe (tento závazek),“ uvedl také.

Několikatýdenní vyjednávání

Sestavování vládní koalice by podle Reuters mohlo trvat i několik týdnů. Populistická DF během předvolební kampaně nenaznačila, zda by byla ochotna se poprvé za 20 let své existence stát vládní stranou. „Budeme tam, kde bude největší politický vliv,“ uvedl podle Reuters šéf DF Kristian Thulesen Dahl.

Liberálové i populisté mají na řadu politických otázek podobný názor. Rozděluje je ale otázka veřejných výdajů: Rasmussen je chce zmrazit, Dahl je pro jejich zvýšení. Populisté a další strany středopravé opozice se rovněž těsně před volbami dohodly na podpoře britského premiéra Davida Camerona v jeho úsilí reformovat vztahy mezi Británií a EU. DF chce jít ještě dál a vypsat referendum o setrvání Dánska v unijní osmadvacítce.

Lars Lökke Rasmussen je zkušený politik a bývalý premiér
- Premiérem Dánska byl od dubna 2009 do října 2011, kdy po zářijových volbách jeho Liberální strana Venstre ztratila parlamentní většinu. V čele této strany stojí od dubna 2009.
- Od listopadu 2007 do dubna 2009 ministr financí ve třetí vládě Anderse Fogha Rasmussena byl v únoru 2009 hlavním vyjednavačem při prosazování daňové reformy, která si kladla za cíl snížit daně z příjmu a zvýšit ekologickou daň.
- Předtím, od listopadu 2001, byl ministrem vnitra a zdravotnictví. V tomto období Dánsko prošlo územní reformou, která snížila počet městských obvodů v zemi z 271 na 98, a 14 hrabství nahradila pěti kraji.
- Do nejvyšší politiky přišel z úřadu starosty hrabství (správního okresu) Frederiksborg, v jehož čele stál v letech 1998 až 2001.
- Narodil se 15. května 1964 v západodánském městě Vejle (na jihovýchodě Jutského poloostrova) v rodině účetního, a v roce 1992 dokončil studium práv na Kodaňské univerzitě. V roce 1994 byl poprvé zvolen do parlamentu. V letech 1986 až 1997 působil jako radní města Graested-Gilleleje ve východním Dánsku.
- Byl již třetím dánským premiérem v řadě s příjmením Rasmussen; nebyli vzájemně příbuzní. Podle statistik je toto příjmení devátým nejběžnějším v Dánsku. Lökke je příjmení jeho matky za svobodna a dánská média ho často používají, aby jej odlišila od jeho předchůdců se stejným příjmením.
- V roce 2008 čelil obviněním, že zneužil peníze daňových poplatníků k osobním účelům v době, kdy působil v komunální politice. Podle dánské televize TV2 také v roce 2004 údajně za státní peníze navštívil koncert Paula McCartneyho.
- Lars Lökke Rasmussen je považován za přímého člověka, ale i za schopného vyjednávače. S manželkou, která pochází z Faerských ostrovů, má dva syny a dceru.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.