Definitivně z krize venku? Irové chtějí předčasně splatit dluhy | E15.cz

Definitivně z krize venku? Irové chtějí předčasně splatit dluhy

Definitivně z krize venku? Irové chtějí předčasně splatit dluhy
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (vlevo) a jeho irský kolega Michael Noonan
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Irsko chce přesvědčit Evropskou komisi a Evropskou centrální banku (ECB), aby mu umožnily předčasně splatit část záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Země doufá, že tak ušetří stovky milionů eur na úrocích, které jsou u půjčky od MMF nyní více než dvojnásobné než na trzích. Evropští činitelé prý žádost Dublinu podporují.

Irsko se domnívá, že by mohlo ušetřit nejméně 375 milionů eur (10,4 miliardy korun) na splátkách úroků z dluhu ve výši 22 miliard eur u MMF, když tři čtvrtiny této částky refinancuje na kapitálových trzích. Pomoci k tomu mají právě extrémně nízké úrokové sazby v eurozóně.

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a MMF slíbeno celkem 85 miliard eur (2,3 bilionu korun). Po letech úsporných opatření země loni v prosinci mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se na kapitálové trhy.

Náklady na splácení úvěru od MMF jsou ale nyní vyšší než u půjčky od Evropské unie a u půjček na trzích. Půjčka od MMF má úrokovou sazbu skoro pět procent, zatímco náklady na půjčky na finanční trzích jsou nižší než dvě procenta. Dohoda o úvěrové pomoci Irsku však stanovuje, že pokud chce Dublin splatit některý z úvěrů předčasně, musí splatit půjčky všem věřitelům, nikoli jenom jednomu, pokud s tím ostatní nebudou souhlasit.

Čeká se na názor ECB

Irský ministr financí Michael Noonan dnes návrh předložil evropskému komisaři pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrkimu Katainenovi. V příštích dnech se má sejít s šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim nebo s šéfem skupiny sdružující ministry financí zemí platících eurem Jeroenem Dijsselbloemem. Příští týden jej čekají schůzky s ministry financí osmadvacítky na neformálním setkání v Miláně.

Podle nejmenovaného unijního činitele zapojeného do rozhovorů existují silné náznaky, že strany dospějí k dohodě. „Kolegové shodně uvažují optimisticky,“ řekl novinářům. „Pro irskou vládu to znamená významné úspory,“ dodal. Případná dohoda by prý mohla znamenat precedent pro jiné země.

Zadlužené země
Letos svůj mezinárodní záchranný program ukončilo Portugalsko. To se po Řecku a Irsku stalo v roce 2011 třetí zemí eurozóny, která kvůli dopadům finanční krize musela požádat o pomoc.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!