Detroit se vzepřel protiimigračním dekretům prezidenta Trumpa | E15.cz

Detroit se vzepřel protiimigračním dekretům prezidenta Trumpa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soudkyně v americkém Detroitu vydala nařízení dočasně blokující platnost části protiimigračních dekretů prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury AP soudkyně Victoria Robertsová reagovala na žádost Americké arabské ligy pro občanská práva (ACRL) podanou minulé úterý.

Aktivisté ACRL žádali vydání soudního příkazu, který by trvale zakázal odepření vstupu do USA osobám s právem trvalého pobytu a lidem s platným přistěhovaleckým vízem. Požadavek je reakcí na exekutivní příkazy prezidenta z konce ledna, jimiž dočasně zablokoval platnost přistěhovaleckých programů USA a zakázal do země vstup občanům sedmi muslimských zemí platný po dobu 90 dnů. V případě Sýrie platí zákaz až do odvolání.

Robertsová podle televize CBS vydala zatím předběžné opatření, debata o Trumpově výnosech bude u detroitského okresního soudu pokračovat příští týden. Podle soudkyně se její rozhodnutí vztahuje na všechny osoby s právem trvalého pobytu v USA. Obdobné příkazy už podle CBS vydaly okresní soudy v newyorském Brooklynu, v Los Angeles a v Bostonu.

 Bílý dům ve středečním prohlášení formulace Trumpova dekretu upřesnil s tím, že nařízení se netýká osob s dvojím občanstvím, diplomatů a personálu OSN a běženců, jejichž azylové řízení bylo už zahájeno.

 

Trumpův příkaz je protiústavní, protože brání muslimům a Arabům ze zemí s muslimskou většinou vstup na území Spojených států, uvedla ve zdůvodnění žádosti ACRL. Podle právníka ligy Nabiha Ayada se prezidentský dekret dotkl celostátně zhruba 100 tisíc lidí s takzvanou zelenou kartou, která opravňuje k trvalému pobytu v USA.

 Ayad připustil, že Bílý dům sporný krok postupně upřesňuje. "Situace je ale stále nejasná a může se navíc kdykoliv změnit," řekl právník.

 Žalobu na Trumpa kvůli jeho sporným nařízením podalo v minulých dnech i několik amerických států, například Washington, Massachusetts, New York nebo Virginie. Se žádostí o zrušení platnosti dekretů se na americké soudy obrátily také jednotlivé osoby, většinou přistěhovalci z muslimských zemí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video