Do Maďarska už prý letos přišlo přes 100 tisíc migrantů | E15.cz

Do Maďarska už prý letos přišlo přes 100 tisíc migrantů

Maďarsko postavilo před migranty plot
Maďarsko postavilo před migranty plot
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už více než 100 tisíc migrantů přišlo do Maďarska od začátku roku. Téměř všichni se do země dostali ze Srbska. Řekl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó při opětném otevření hraničního přechodu Röszke-Horgoš na maďarsko-srbské hranici.

V této souvislosti zopakoval, že Maďarsko a Srbsko čelí „bezprecedentnímu imigračnímu tlaku“ a že více migrantů nyní přichází do Evropské unie pozemní cestou přes Balkán než přes Středozemní moře. „To znamená, že největší počet ilegálních migrantů letos v Evropské unii přišel do Maďarska,“ zdůraznil.

Maďarská vláda se rozhodla zbrzdit příval uprchlíků zejména z Iráku, Afghánistánu a Sýrie, kteří se do země dostávají ilegálně ze Srbska, postavením čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého plotu na maďarsko-srbských hranicích. Bariéra by měla být dokončena k 31. srpnu.

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér dnes podle agentury MTI na téma uprchlíků řekl, že pět členských zemí Evropské unie - Česko, Francie, Německo, Rakousko a Švédsko - by mohlo na základě dublinských dohod poslat zpět do Maďarska přes 19 tisíc imigrantů.

Pintér dále uvedl, že od začátku roku požádalo v Maďarsku o udělení statusu politického uprchlíka 66 788 lidí. Z toho bylo 43 tisíc řízení zastaveno, protože žadatelé mezitím zemi opustili a zjevně zažádali o udělení tohoto statusu v jiném státu EU. Ti všichni by podle Pintéra tudíž mohli být do Maďarska vráceni, protože podle zmíněných dublinských dohod by jejich žádost měla být vyřízena v první členské zemi, do níž v EU vstoupili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video