Do programu zlepšování ovzduší na Ostravsku zasáhl soud | E15.cz

Do programu zlepšování ovzduší na Ostravsku zasáhl soud

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejvyšší správní soud zrušil části Programu zlepšování kvality ovzduší pro území Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. Soud rozhodl na základě kasační stížnosti. Rozhodnutí představuje precedent, který souvisí také s obdobnými programy pro Prahu, Brno a Ústecko.

Vladimír Burda z Ostravy podal kasační stížnost proti programu na zlepšování ovzduší na Ostravsku. V programu mu vadila jeho nekonkrétnost a soud mu dal částečně za pravdu.

 „Soud nově rozhodl, že opatření v Programu musí být účinná, a aby byla účinná, musí cílit především na průmysl, který je na Ostravsku hlavní příčinou znečištění ovzduší. Fakt, že například v Radvanicích-Bartovicích je imisní limit pro benzopyren mnohonásobně překračován, lze přičítat právě a jen průmyslu,” komentuje případ stěžovatel Burda.

„Jedná se o přelomový rozsudek v tom smyslu, že soud jednoznačně specifikuje a zpřesňuje náležitosti, které mají programy na ochranu ovzduší obsahovat, aby mohly být v praxi účinné,” říká právnička Petra Marie Giňová z organizace Frank Bold.

Nejvyšší správní soud zrušil celý předchozí rozsudek Městského soudu v Praze, který žalobu na Program původně zamítl. Některé jeho části navíc přímo zrušil. Rozsudek je konečný. Ministerstvo životního prostředí, které Program v roce 2016 vydalo, nyní bude muset vypracovat nový, s účinnějšími opatřeními a realistickým časovým rámcem.  

 

 

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video