Do Soči nepojede ani Hollande, následuje příklad Gaucka | E15.cz

Do Soči nepojede ani Hollande, následuje příklad Gaucka

François Hollande
François Hollande
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řady vrcholných evropských politiků, kteří nepojedou na únorové zimní olympijské hry v ruském Soči, se dále rozšiřují. Nejnověji se k nim přidali francouzský prezident François Hollande a ministr zahraničí Laurent Fabius. Řekl to šéf pařížské diplomacie rozhlasové stanici Europe 1. Už před nimi stejný záměr oznámili místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a německý prezident Joachim Gauck.

Stejně jako Gauck ani Fabius neúčast předních francouzských představitelů na olympiádě nezdůvodnil. „Přeji těmto hrám hodně úspěchů,“ poznamenal pouze francouzský ministr zahraničí. Zpravodajské servery nicméně připomněly, že i ve Francii zaznívá kritika úrovně dodržování lidských práv v Rusku, především s ohledem na práva homosexuálů.

Jako první z čelných evropských státníků potvrdil svůj úmysl nejet do Soči německý prezident Gauck. Podle aktuálního vydání magazínu Der Spiegel to vyvolalo negativní reakci kancléřky Angely Merkelové, neboť hlava státu o to údajně kancléřský úřad předem neinformoval a jeho vedení se to tak dozvědělo až z médií. Prezidentský úřad to ale popřel. Podobné informace přinesl i nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Kdyby byl prezident Merkelovou předem o svých úmyslech zpravil, snažila by se ho prý od nich odradit.

Podle názoru některých lidí v kancléřství se Gauck snaží polarizovat německo-ruské vztahy. Bývalý bojovník za občanská práva v komunistické Německé demokratické republice se nikdy netajil výhradami k tomu, jak Kreml k dodržování lidských práv přistupuje. Od svého loňského nástupu do funkce nebyl ještě Gauck na oficiální návštěvě Ruska.

Zatím jedinou čelnou političkou, která sdělila důvody své neúčasti na hrách v Soči, byla eurokomisařka Redingová. „Určitě nepojedu do Soči, dokud se bude s menšinami zacházet způsobem jako podle současných ruských zákonů,“ uvedla minulý týden na Twitteru. Poukázala tak na sporný zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, na jehož základě hrozí v Rusku pokuta až 100 tisíc rublů (zhruba 61 tisíc korun) a až 15 dnů vězení či vyhoštění ze země.

Divokým Východostánem (3): Umělý sníh v Soči

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video