Donald Trump se podle soudce dopustil těžkého zločinu. Bránil Kongresu ve výkonu funkce

Donald Trump na Konferenci konzervativní politické akce (CPAC)

Donald Trump na Konferenci konzervativní politické akce (CPAC) Zdroj: profimedia.cz

Federální soudce v Los Angeles dnes vyjádřil názor, že Donald Trump se na konci svého prezidentského mandátu pravděpodobně snažil bránit Kongresu USA ve výkonu funkce a dopustil se tak těžkého zločinu. Stanovisko, o němž informují americká média, souvisí s událostmi z 6. ledna 2021, kdy vyvrcholila Trumpova neúspěšná snaha zneplatnit jeho porážku v prezidentských volbách. Verdikt, vydaný v souvislosti s vyšetřováním ze strany Kongresu, hovoří také o možné exprezidentově účasti na zločinném spiknutí.

Výroky o potenciálních Trumpových zločinech zahrnul soudce David Carter do příkazu adresovaného právníkovi Johnu Eastmanovi, který byl klíčovou postavou Trumpovy povolební kampaně. Ke konci jeho působení v Bílém domě se Eastman prezidentovi snažil radit, jak zabránit nástupu Joea Bidena do funkce hlavy státu. Soudce nyní Eastmanovi nařídil, aby předal zvláštnímu vyšetřovacímu výboru Sněmovny reprezentantů dokumenty, které kongresmani požadují.

„Tohle je ohromný verdikt,“ napsal na twitteru reportér webu Politico Kyle Cheney, který dohru 6. ledna u amerických soudů podrobně sleduje. „Mohlo by to být první soudní rozhodnutí v dějinách, které konstatuje, že úřadující prezident pravděpodobně spáchal trestné činy,“ dodal. Deník The New York Times (NYT) zase psal o významném úspěchu pro desetičlennou sněmovní komisi.

V dnešním příkazu se mimo jiné píše, že soud na základě důkazů hodnotí jako pravděpodobnější variantu, že „prezident Trump se pokusil nekalým způsobem zmařit společnou schůzi Kongresu 6. ledna 2021“. Obě komory Kongresu se toho dne sešly, aby udělaly tradiční ceremoniální tečku za listopadovými prezidentskými volbami. Trump, který svou porážku nikdy neuznal a volby dodnes lživě označuje za zmanipulované, ovšem mimo jiné naléhal na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence, aby formální schválení výsledku zablokoval.

„Nezákonnost tohoto plánu byla zjevná,“ uvedl soudce Carter. Zároveň označil za pravděpodobné, že Trump a Eastman se dopustili zločinného spiknutí s cílem mařit práci Kongresu a spáchat podvod proti Spojeným státům. Snaha Trumpa zabránit schválení výsledku prezidentské volby podle Cartera představovala „převrat“. Eastman ani Trump se k verdiktu ihned nevyjádřili.

Trump před volební schůzí Kongresu kromě nátlaku na viceprezidenta a zákonodárce také pokračoval v burcování svých voličů nepodloženými tvrzeními o podvodech s hlasy, načež 6. ledna dav lidí vtrhl do sídla zákonodárného sboru a schůze musela být přerušena. Tyto události vyšetřuje i federální ministerstvo spravedlnosti, zatím ale nedalo najevo, zda se chystá stíhat i samotného Trumpa. Sněmovna může stíhání pouze doporučit, přičemž podle NYT by takový krok mohl zvýšit tlak na ministra spravedlnosti Merricka Garlanda.

O tom, že zákonodárci by mohli stíhání bývalého prezidenta navrhnout, se spekuluje už delší dobu, přičemž podle agentury Reuters se nyní očekává, že na tento krok dojde. Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů soudu na začátku března předložil závěr, že Trump se po volbách podílel na kriminálním spiknutí a že se mohl společně se svými spojenci dopustit vícero různých trestných činů.

„Jakkoli se dál hromadí důkazy, že Trump a mnozí kolem něj se pokusili o převrat, je stále ohromující, když takový závěr písemně formuluje federální soudce,“ komentovala dnešní vývoj profesorka práv z vysoké školy Loyola Law School Jessica Levinsonová.