Draghi: ECB má dostatek nástrojů na podporu inflace | E15.cz

Draghi: ECB má dostatek nástrojů na podporu inflace

Šéf ECB Mario Draghi
Šéf ECB Mario Draghi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) má k dispozici dostatek nástrojů na podporu nízké inflace v eurozóně. Prohlásil to prezident banky Mario Draghi. Banka na svém čtvrtečním zasedání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta a parametry nákupů cenných papírů nechala beze změn. Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho rekordně nízké úrokové sazby ECB ale již nejsou účinné. Dal by prý přednost jejich mírnému zvýšení.

„Máme dostatek nástrojů“ a rada guvernérů má „odhodlání, ochotu a schopnost“ tyto nástroje použít, uvedl podle agentury Reuters Draghi na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Cílem ECB je, aby inflace v eurozóně byla těsně pod dvěma procenty. V 19 zemích eurozóny ale spotřebitelské ceny v prosinci rostly ročním tempem 0,2 procenta. Draghi přitom ve čtvrtek prohlásil, že výhled inflace na letošní rok se prudce zhoršil a banka situaci znovu posoudí na březnovém zasedání, kdy vydá i výhled ekonomiky eurozóny na nejbližší roky.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble německému časopisu Der Spiegel sdělil, že rekordně nízké úrokové sazby, kterými chce ECB podpořit ekonomiku i růst cen, už nejsou dále účinné. „Dal bych přednost tomu, aby byly o trochu vyšší,“ uvedl německý ministr ve zveřejněném textu. „Na této úrovni sazba již dále neplní svou ekonomickou funkci. Vede to k extrémním výkyvům,“ citoval z textu Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video