Dráhy i aerolinky. Kazachstán chce privatizovat desítky velkých podniků | E15.cz

Dráhy i aerolinky. Kazachstán chce privatizovat desítky velkých podniků

Dráhy i aerolinky. Kazachstán chce privatizovat desítky velkých podniků
Kazachstánská železnice
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Vláda Kazachstánu hodlá během následujících čtyř let prodat podíly v 65 velkých podnicích. Patří mezi ně například letecký přepravce Air Astana, státní ropná a plynárenská společnost KazMunayGas nebo telekomunikační podnik Kazachtelekom. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo hospodářství. Kazachstán potřebuje dodatečné peníze, aby se vyrovnal s propadem příjmů z prodeje ropy.

Na seznamu podniků určených k privatizaci je také státní železniční podnik Kazakhstan Temir Zholy a společnost Tau-Ken Samruk, která patří pod státní investiční fond Samruk Kazyna. Tato pětice podniků bude spolu s dalšími dvěma firmami, provozovatelem elektráren Samruk-Energo a těžařem uranu Kazatomprom, prodána prostřednictvím veřejných nabídek akcií, uvádí se podle agentury Reuters v dokumentu ministerstva.

Kazašští činitelé již ke konci loňského roku uvedli, že další, menší firmy mohou být prodány strategickým investorům. Kazachstán se potýká s propadem světových cen ropy, který těžce zasáhl tamní ekonomiku i rozpočtové příjmy. Plán na prodej státního majetku země poprvé oznámila v listopadu.

Ministerstvo dnes neuvedlo, jak velký podíl bude v jednotlivých podnicích na prodej, ani možnou hodnotu jejich prodeje. Seznam podniků určených k privatizaci ale proti předběžné verzi doznal podle Reuters jednu výraznou změnu; chybí v něm těžařská společnost Eurasian Resources Group (ERG), ve které má vláda 40 procent akcií.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!