Dřív pomáhal Íránu obcházet sankce, teď půjde na popravu | e15.cz

Dřív pomáhal Íránu obcházet sankce, teď půjde na popravu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Íránský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro obchodního magnáta Bábaka Zandžáního, odsouzeného za zpronevěru. Proces se ostře sleduje, neboť Zandžání v minulosti pomáhal Teheránu obcházet ropné sankce. Kritici, k nimž patří i prezident Hasan Rúhání, poukazují na to, že vykonání vyneseného verdiktu navždy znemožní odhalit totožnost vysoce postavených osob, které Zandžáního podporovaly.

Spolu se Zandžáním byli v březnu odsouzeni k nejvyššímu trestu ještě dva další lidé. Podle rozsudku trojice "šířila korupci", což je v Íránu hrdelní zločin. Íránská agentura IRNA dnes oznámila, že potvrzení rozsudku se týká jen Zandžáního, trest smrti pro další dva spoluobviněné se naproti tomu zrušil.

Miliardáře Zandžáního, jehož majetek se odhaduje na 13,5 miliardy dolarů (332 miliard korun), v Íránu zadrželi v prosinci 2013. Byl tehdy obviněn, že si ponechal několik miliard dolarů za prodej ropy přes své společnosti. Veškerá nařčení Zandžání odmítl.

Zandžání už dříve přiznal, že přes firmy ve Spojených arabských emirátech, Turecku a Malajsii na žádost íránské vlády prodal miliony barelů íránské ropy, čímž obcházel mezinárodní sankce uvalené na Teherán. Kvůli jeho roli ho Spojené státy a Evropská unie zařadily na své sankční seznamy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video