Druhý nejvyšší vůdce Islámského státu je mrtvý. Zabily ho nálety | E15.cz

Druhý nejvyšší vůdce Islámského státu je mrtvý. Zabily ho nálety

Vlajka islámského státu v Iráku
Vlajka islámského státu v Iráku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při leteckých úderech spojenců pod vedením USA zahynul na severu Iráku abú Alá Afrí, druhý nejvyšší vůdce radikálů z hnutí Islámský stát (IS). V posledních týdnech se objevily spekulace, že vůdce IS abú Bakr Bagdádí utrpěl při bojích vážná zranění a abú Alá Afrí měl údajně místo něj řídit veškeré operace islamistů. USA zatím Afrího smrt nepotvrdily.

Podle irácké vlády spojenecké letouny zasáhly mešitu ve městě Tal Afar v provincii Ninive, kde se v tu chvíli nacházel právě Afrí spolu s několika dalšími vysoce postavenými veliteli radikálů. Při útoku prý zemřelo přes deset radikálů.

Guvernér provincie Ninive britské televizní stanici BBC řekl, že Afrího smrt potvrdily i jeho kontakty. Irácké ministerstvo vnitra nicméně vydalo opačné prohlášení. Jak uvedl jeho mluvčí pro agenturu AP, Afrí se sice měl nacházet v budově zasažené náletem, nicméně jeho osud byl neznámý.

Mluvčí amerického ministerstva obrany pak uvedla, že zaznamenala zprávy v médiích, prý ale rovněž nemůže nic potvrdit. Jak Pentagon nicméně ve svém prohlášení zdůraznil, cílem jeho náletů nebyla mešita.

Neznámý muž

O druhém nejvyšším muži IS neexistuje podobně jako o Bagdádím příliš informací. Narodil se v roce 1957 nebo 1959 v druhém největším iráckém městě Mosulu na severu Iráku, které nyní ovládají islamisté. K radikálům se připojil v roce 2012 po svém propuštění z iráckého vězení.

Předtím byl vůdcem teroristické sítě Al-Káida v Iráku. Údajně původním povoláním učitel fyziky následně rychle vystoupal na žebříčku v radikálním hnutí, až se stal pravou rukou Bagdádího. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden nabídlo odměnu sedm milionů dolarů (asi 171 milionů korun) za informace vedoucí k jeho dopadení.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulém roce rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. Jejich ofenzivu se snaží zastavit místní vlády, kurdské jednotky a leteckými údery i spojenci v čele s USA.

Abú Alá Afrí, druhý nejvyšší vůdce radikálů z hnutí Islámský státAutor: Ministerstvo spravedlnosti USA

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video