E15 z Marrákeše: Inovace mohou být lékem pro nezaměstnanost mladých | E15.cz

E15 z Marrákeše: Inovace mohou být lékem pro nezaměstnanost mladých

mladí lidé, ilustrační foto, protestanti z hnutí Obsaďme Wall Street
mladí lidé, ilustrační foto, protestanti z hnutí Obsaďme Wall Street
• 
ZDROJ: Igor Zaruba

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedním z největších problémů současnosti hrozících nejen africkému kontinentu, ale také Blízkému východu, Evropě i USA je vysoká míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi. Shodli se na tom hlavní řečníci druhého dne 5. Světového podnikatelského fóra (GES), který se v tomto týdnu koná v marockém Marrákeši.

„Abychom překonali vlnu pesimismu, která zamořila náš kontinent, musí jednotlivé vlády posilovat sebevědomí v mladých lidech. Ti pak musí uvěřit ve vlastní schopnosti, aby se mohli stát živnostníky,“ vzkázal prostřednictvím ministerského předsedy marocký král Mohammed VI., který převzal záštitu nad letošním ročníkem fóra.

Americký viceprezident Joe Biden navázal s tím, že jen práce může mladé odlákat od teroristických organizací. „Práce není jen výplata, ale také důstojnost, to mi říkal už můj dědeček,“ prohlásil Biden. „Země, v níž mladí nemají práci a kde se ženy nepodílejí na prosperitě, nemůže ve 21. století uspět,“ dodal druhý muž Spojených států amerických.

Telekomunikace jsou skvělým příkladem

Obě autority se poté shodly, že právě silně inovativní prostředí může nezaměstnanost mladých zvrátit. „Telekomunikace jsou skvělým příkladem. Díky důvtipu lokálních výrobců vznikla mnoho nových technologií i služeb, které slouží spoustě uživatelům,“ připomněl marocký král.

5. Světové podnikatelské fórum Autor: Stanislav Sulc
5. Světové podnikatelské fórum

Třecí plochou a otázkou, kterou budou muset velmoci i nové trhy řešit stále palčivěji, je ochrana duševního vlastnictví. „Ti, kdo vydělávají na nápadech druhých, nebudou nikdy v čele,“ prohlásil Biden a ve stejném duchu později hovořila i americká ministryně obchodu Penny Pritzker. Naopak král Mohammed VI. vidí ve svobodném sdílení inovací a idejí jednu z klíčových kvalit současného světa a naději pro budoucnost.

„Rád bych, aby instituce i jednotlivci, kteří přišli s převratnými novinkami, podpořili naše talenty a předali jim znalost, které patří a jsou dostupné nám všem. V prostředí, kde moderní prostředky mohou být zneužívány pro šíření nenávisti či náboženské radikalizace, je důležité, abychom je využili ve prospěch povznesení našich lidí,“ uzavřel král.

5. Světové podnikatelské fórum
Světové podnikatelské fórum (GES) založil v roce 2009 americký prezident Barack Obama a Spojené státy americké jsou jeho hlavním organizátorem. Každoročně se pořádá v některé ze zemí, které mají velký ekonomický potenciál pro zahraniční firmy (Spojené arabské emiráty, Malajsie). Letos se fórum poprvé koná na africké půdě, hostí je marocký Marrákeš. Fóra se účastní kolem 3000 podnikatelů z 50 zemí světa a s lokálními projekty se zde prezentují i globální hráči (Microsoft, Atlas Mara).

Budoucnost je v inovacích

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video