ECB omezí nákupy dluhopisů na polovinu | E15.cz

ECB omezí nákupy dluhopisů na polovinu

ČTK

Evropská centrální banka od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (767 miliard korun) z nynějších 60 miliard eur. V nákupech hodlá pokračovat nejméně do konce září příštího roku. Banka rovněž oznámila, že se rozhodla ponechat své úrokové sazby na rekordních minimech.

ECB se prostřednictvím nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Finanční trhy nyní čekají na tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho, která začne v půl třetí našeho času.

Centrální banka podle agentury Reuters mohla přistoupit k omezení stimulačních opatření díky pokračujícímu hospodářskému oživení v eurozóně. Banku nicméně nadále znepokojuje nízká úroveň inflace.

Slovenští dravci se stahují

ECB dnes upozornila, že v případě potřeby je připravena program nákupů dluhopisů rozšířit či prodloužit. Banka rovněž zopakovala, že úrokové sazby by měly zůstat na současné úrovni ještě určitou dobu po úplném ukončení nákupů dluhopisů.

ECB usiluje o to, aby se meziroční míra inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. V září se spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně zvýšily o 1,5 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozím měsíci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!