ECB snížila úrok zpět na 1 procento. Podpoří také likviditu bank | E15.cz

ECB snížila úrok zpět na 1 procento. Podpoří také likviditu bank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu zpět na rekordní minimum jedno procento. Představila rovněž nové kroky k posílení likvidity bankovního sektoru a upozornila, že ekonomika eurozóny by v příštím roce mohla klesnout.

ECB komerčním bankám nabídne neomezený objem mimořádně levných úvěrů se splatností až tři roky. Jako záruku budou banky moci používat i méně kvalitní aktiva, například hypoteční úvěry, napsala agentura AP.

Ekonomika eurozóny by podle nové prognózy ECB mohla v příštím roce klesnout až o 0,4 procenta nebo vzrůst maximálně o procento. Dřívější prognóza přitom počítala s růstem o 0,4 až 2,2 procenta. Odhad letošního růstu banka snížila na 1,5 až 1,7 procenta z dřívějších 1,4 až 1,8 procenta, uvedla agentura Reuters.

Změnou úroku ECB navázala na listopadové snížení z úrovně 1,5 procenta, kam sazbu zvýšila teprve během letošního prvního pololetí. Na jednom procentu držela banka sazbu od poloviny roku 2009, kdy končila globální finanční krize a recese, až do letošního dubna.

Znamená to, že ECB snížila sazby na obou zasedáních, jimž předsedal nový prezident banky Mario Draghi. Udělala to i přesto, že inflace v eurozóně je nadále kolem tří procent, výrazně nad stanoveným cílem, podle něhož chce ECB udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

Ekonomika měnové unie se kvůli dopadům dluhové krize během roku zřetelně zhoršila a Draghi před měsícem nevyloučil, že v nejbližší době může eurozóna upadnout do nové recese. Naděje na snížení úroků posílil minulý týden, kdy řekl, že banka musí hlídat nejen růst, ale i možný pokles inflace pod vytyčený cíl.

V Bruselu se dnes večer sejdou šéfové zemí EU ke klíčovému summitu, kde se má rozhodnout o osudu eurozóny. ECB bude pozorně sledovat, zda politici udělají to, čím podmiňuje případné posílení svých kroků proti krizi, zejména tedy to, zda přijmou plán důrazného vynucování rozpočtové disciplíny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video