Egypt vyhlásil výjimečný stav, turisté mají zůstat v hotelech | E15.cz

Egypt vyhlásil výjimečný stav, turisté mají zůstat v hotelech

Egypt vyhlásil výjimečný stav, turisté mají zůstat v hotelech
Nepokoje v Egyptě
• 

ČTK
nos

V Egyptě vyhlásili na měsíc výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Prezidentský úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti.

Podle vládních zdrojů se jedná o čistě bezpečnostní opatření. Turisté by však měli zůstat v areálech hotelů. Vojáci a policisté budou prý mít právo kohokoli zastavit a zkontrolovat jeho doklady. Budou mít také právo lidi zatýkat a zadržet bez soudního příkazu. Cílem je zajistit bezpečnost a zabránit chaosu. V reakci na situaci rezignoval egyptský viceprezident Muhammad Baradej.

Prezident Alí Mansúr ve svém prohlášení uvedl, že uložil „armádě, aby ve spolupráci s policií jednala tak, aby zajistila bezpečnosti a pořádek, ochránila veřejný i soukromý majetek a životy občanů“. „Sabotáže, útoky na veřejné i soukromé budovy, zabíjení a akce extremistických skupin ohrožují bezpečnost a pořádek,“ uvádí se v Mansúrově prohlášení dále.

České cestovní kanceláře kvůli vyhlášení výjimečného stavu v Egyptě zruší nebo přesunou poznávací zájezdy plánované na září, pobytové zájezdy neruší. Cestovní kanceláře také pozastavily organizování fakultativních výletů.

Nepokoje v Egyptě si vyžádaly 95 mrtvýchNepokoje v Egyptě si vyžádaly 95 mrtvýchAutor:
Kvůli násilnostem byly dnes uzavřeny banky a zůstanou také ve čtvrtek. Z bezpečnostních důvodů byly dnes uzavřeny pro turisty rovněž pyramidy v Gíze a Egyptské muzeum v Káhiře. Ministerstvo pro památky zatím hovoří o uzávěře, která má trvat jeden den.

Právník Gamál Íd řekl listu Al-Ahrám, že detaly výjimečného stavu budou zveřejněny později. Nevyloučil, že bude opatření zkombinováno i se zákazem vycházení. Egyptské úřady reagují na násilnosti, které se rozpoutaly při dnešním zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Policie od rána rozháněla dvě tábořiště, která si Mursího příznivci vybudovali od začátku července v Káhiře. Podle čerstvé bilance zveřejněné ministerstvem zdravotnictví dnes přišlo o život 95 lidí v Káhiře a v několika městech mimo ni. Zraněno je přes 800 osob. Mezi mrtvými jsou civilisté i policisté.

Al-Džazíra připomenula, že výjimečný stav vyvolává mezi Egypťany neblahé vzpomínky na éru bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Za jeho vlády bylo toto opatření vyhlášeno roku 1981 a zrušeno bylo až v květnu 2012, tedy déle než rok po Mubarakově odstoupení. Za Mubarakovy éry se díky mimořádným bezpečnostním pravomocem policie a armády ocitly před vojenskými nebo trestními soudy tisíce politických disidentů a islámských radikálů. Výjimečný stav byl sice v roce 2012 zrušen, avšak s tím, že v případě mimořádných událostí může být kdykoli obnoven.

Dle deníku Al-Ahrám se dnes násilí nevyhnulo ani turistické destinaci Luxor v údolí řeky Nil. Mursího přívrženci tam údajně zapálili jeden hotel a několik obchodů, které patřily místním křesťanům. Útoky na koptské kostely jsou hlášeny také z governorátu Mínja i z Aríše v Severním Sinaji.

Autor: ČTK, nos
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud