Egyptský soud zrušil další trest pro Mubaraka | E15.cz

Egyptský soud zrušil další trest pro Mubaraka

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak (vpravo) u soudu
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak (vpravo) u soudu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptský odvolací soud zrušil rozsudek nad bývalým dlouholetým egyptským prezidentem Husním Mubarakem v jedné z jeho korupčních kauz, kvůli níž si měl odsouzený za zpronevěru odpykat tříletý trest. Soud nařídil Mubarakovo propuštění a opakování procesu. Šlo o poslední dosud platný rozsudek vynesený nad 86letým Mubarakem. Mubarakův právní zástupce stanici BBC řekl, že bývalý prezident bude brzy propuštěn z vazby v káhirské vojenské nemocnici.

Egyptská média informovala, že Mubarak by byl propuštěn z vojenské nemocnice příští sobotu, a to i v případě, že by dnes kasační soud rozsudek potvrdil. Mubarak je totiž ve vazbě od dubna 2011.

Dnešní zrušení rozsudku se týká také Mubarakových synů, jednapadesátiletého Gamála a o dva roky staršího Aláa, kteří dostali ve stejném procesu za korupci a zpronevěru po čtyřech letech. Odvolací soud dospěl k závěru, že nebyly řádně dodrženy náležité právní procedury.

Soud v Káhiře zrušil už druhý verdikt nad Mubarakem v souvislosti s korupcí. Podle agentury Reuters dosud není jasné, zda Mubarak do obnovení několika procesů zůstane ve vazbě. Podle Mubarakova právního zástupce, s nímž hovořila BBC, však bude exprezident brzy propuštěn. Také podle zdroje z egyptského nejvyššího státního zastupitelství, na který se odvolává agentura AP, už neexistují žádné právní důvody, proč Mubaraka dál zadržovat. Egyptští komentátoři však očekávají, že bývalá hlava státu v nemocnici zůstane ze zdravotních důvodů.

Trestní soud v Káhiře už na konci loňského listopadu Mubaraka zprostil viny v opakovaném procesu, v němž byl někdejší prezident obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011. Mubarak byl zproštěn také obvinění z korupce v kauze týkající se zejména prodeje zemního plynu Izraeli údajně za podhodnocenou cenu.

Mubarak a jeho synové byli za zneužití veřejných prostředků ve výši 14 milionů dolarů (asi 337 milionů korun), které použili na zvelebování rodinných nemovitostí, odsouzeni loni v květnu.

Mubarak stál v čele Egypta od října 1981 do února 2011, kdy rezignoval po vlně občanských nepokojů. Brzy poté byl zatčen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.