EK vyšetřuje daňovou dohodu mezi Amazonem a Lucemburskem | E15.cz

EK vyšetřuje daňovou dohodu mezi Amazonem a Lucemburskem

Sklad Amazonu
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi obřím americkým internetovým prodejcem Amazon a Lucemburskem, kde firma vykazuje nejvíce zisků ze svého podnikání v Evropě. Ujednání mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti, uvedla komise.

Odbor komise pro ochranu hospodářské soutěže se zaměří na daňový režim, který Lucembursko v roce 2003 sjednalo s lucemburskou pobočkou Amazonu. Toto ujednání umožnilo firmě platit mateřské společnosti licenční poplatky, které snížily její zdanitelný zisk a nemusely být v souladu s podmínkami na trhu, uvedla komise podle agentury Reuters. Nyní budou úředníci zjišťovat, zda ze strany Lucemburska nešlo o nepovolenou státní pomoc, kterou by firma musela vrátit.

Vyšetřování je součástí širšího postupu Bruselu proti daňovým dohodám nadnárodních společností s jednotlivými státy EU. Jejich prostřednictvím mohou tyto společnosti platit nižší daně například díky možnosti převádět zisky mezi jednotlivými zeměmi. Komise vyšetřuje podobné dohody mezi Irskem a společností Apple, Nizozemskem a řetězcem kaváren Starbucks a mezi Lucemburskem a automobilkou Fiat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video