Ekonomika USA rostla ve druhém kvartálu slabým tempem 1,1 procenta | E15.cz

Ekonomika USA rostla ve druhém kvartálu slabým tempem 1,1 procenta

Ekonomika USA rostla ve druhém kvartálu slabým tempem 1,1 procenta
Dolary, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Americká ekonomika zůstala i na jaře v útlumu a její výkon byl o něco slabší, než se původně odhadovalo. Růst hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu pouze na 1,1 procenta z tempa 0,8 procenta v prvním kvartále.

Před měsícem statistici odhadovali růst za druhé čtvrtletí na 1,2 procenta. Dnešní výsledek odpovídal očekáváním analytiků, které oslovila agentura Reuters. K rychlejšímu růstu HDP ve druhém čtvrtletí přispěly zejména spotřebitelské výdaje, které jsou nejdůležitější složkou americké ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí tyto výdaje vzrostly o 4,4 procenta, nejrychleji od konce roku 2014.

Ekonomiku však znovu brzdil pokles investic a nižší tvorba zásob, která klesla o 12,4 procenta. Nižší zásoby jsou ale příznivým signálem z hlediska hospodářského růstu v příštích čtvrtletích, protože jejich doplňování by mělo podpořit budoucí produkci.

Firemní investice zaznamenaly pokles už třetí čtvrtletní za sebou, což byl nejdelší útlum od hospodářské recese z let 2007 až 2009. Firemní investice podkopává už dva roky propad ceny ropy. Podle ekonomů jsou ale podnikatelé opatrní i kvůli nejisté globální poptávce a nadcházejícím prezidentským volbám v USA.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!