Erdogan možná získá více moci, chystá se ústavní referendum | E15.cz

Erdogan možná získá více moci, chystá se ústavní referendum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecko nejspíš na začátku léta příštího roku uspořádá referendum o změně ústavy. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. 

Voliči budou rozhodovat především o změně současného parlamentního systému na prezidentský. O rozšíření pravomocí svého úřadu dlouhodobě usiluje prezident Recep Tayyip Erdogan. 

Yildirim dnes jednal s předsedou opoziční nacionalistické Strany národní akce (MHP) Devletem Bahçelim. Jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) má prý v plánu představit v parlamentu návrh na ústavní změny již příští týden. Jak dodal, jedna ze změn by měla umožnit prezidentovi, aby si zachoval vazby na svou politickou stranu. V případě Erdogana je to právě AKP.

Pro konání referenda potřebuje vládní strana většinu v parlamentu, tu získá v případě podpory MHP. Tato nacionalistická strana je nejmenší stranou v tureckém parlamentu, pro AKP je přitom v mnoha otázkách přirozeným spojencem: podporuje tvrdý postup vůči kurdským separatistům, boj proti Islámskému státu a je také například pro obnovení trestu smrti.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video