Erdogan podepíše trest smrti, když o něm rozhodne parlament | E15.cz

Erdogan podepíše trest smrti, když o něm rozhodne parlament

Turecký prezident Erdogan
Turecký prezident Erdogan
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zda bude v Turecku znovu zaveden trest smrti, záleží na tamním parlamentu. Jestliže zákonodárný sbor takový zákon schválí, prezident Recep Tayyip Erdogan jej podepíše. Erdogan to řekl v rozhovoru s televizní stanicí CNN. Po obnovení nejvyššího trestu volají někteří příznivci vlády v souvislosti s potrestáním účastníků pátečního zmařeného pokusu o vojenský puč.

„Bude o tom rozhodovat parlament… A já jako prezident schválím jakékoli rozhodnutí, které vzejde z parlamentu,“ řekl americké televizi prezident. Erdogan v neděli před shromážděnými stoupenci v Istanbulu prohlásil, že vláda bude o trestu smrti jednat s opozicí. „V demokraciích se rozhoduje podle toho, co říká národ. Naše vláda bude jednat s opozicí a rozhodne. Nebudeme to rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se v této zemi pokusili o převrat, za to musí zaplatit,“ řekl prezident.

V dnešním rozhovoru se CNN Erdogan zopakoval, že trest smrti si přeje turecký lid. „Tento požadavek vznesli lidé na ulicích. Ti zastávají názor, že tito teroristé by měli být zabiti… Proč bychom je měli nechat ve vězení dlouhé roky a živit je, říkají,“ dodal turecký prezident.

Zmařený pokus o převrat je podle něj „jasným zločinem vlastizrady“. Oficiální žádost adresovaná Spojeným státům americkým o vydání duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan a další turečtí představitelé označili za strůjce puče, bude prý vyplněna během několika příštích dní. Gülen, který žije dlouhodobě v exilu ve Spojených státech, veškerá obvinění popírá.

Erdogan prohlásil, že Spojené státy by duchovního měly vydat. „Máme dohodu o vzájemném vydávání zločinců,“ řekl prezident. „Spojené státy by si neměly nechávat takového teroristu,“ dodal. Odmítl rovněž zprávy, které ho obviňují, že nyní využije puče k ještě většímu zásahu proti svým odpůrcům. „Chtěl bych vidět, jak takový tvrdý zákrok Tayyipa Erdogana vypadá…Kdyby byl Tayyip Erdogan tyranem, nedostal by 52 procent hlasů v prezidentské volbě,“ prohlásil turecký vůdce.

Poslední poprava se v Turecku uskutečnila v roce 1984, nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video