EU se odvolala proti verdiktu WTO o podpoře pro Airbus | E15.cz

EU se odvolala proti verdiktu WTO o podpoře pro Airbus

ČTK

Evropská unie podala odvolání proti rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO), podle nějž plně neodstranila státní subvence pro evropského výrobce letadel Airbus. Sdělila to Evropská komise. Podle ní rozhodčí výbor WTO udělal ve svém zhodnocení případu několik chyb.

Rozhodci WTO v září dali za pravdu stížnosti Washingtonu, že EU plně nerespektovala rozhodnutí WTO z roku 2011, podle něhož EU a čtyři její členské země poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace, čímž porušovaly obchodní pravidla. WTO sice v září konstatovala, že většinu subvencí Airbusu unie ukončila, plně však jejímu rozhodnutí nevyhověla.

Evropská komise dnes podle agentury Reuters uvedla, že tento závěr neodpovídá skutečnosti, a podala proti němu odvolání.

WTO v září oznámila, že EU, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu nelegální dotace v částce téměř 22 miliard dolarů (téměř 540 miliard korun). Rozhodnutí bylo součástí vleklého sporu mezi EU a USA ohledně subvencování výroby letadel.

V červnu 2011 WTO rozhodla, že EU a čtyři její členské země poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace, stejně jako Spojené státy podporovaly svého výrobce Boeing. Obě strany později uvedly, že situaci napravily, Spojené státy ale tvrdily, že EU rozhodnutí plně nevyhověla, a WTO se v září přiklonila k jejich názoru.

EU podle posledního rozhodnutí WTO poskytla Airbusu ve formě dotací další miliardy dolarů, což amerického konkurenta Boeing připravilo na tržbách o desítky miliard dolarů. Spojené státy by v důsledku rozhodnutí WTO mohly uvalit na EU odvetná cla, která by pravděpodobně připravila Airbus o část podílu na trhu s leteckou technikou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.