Euro kvůli Turecku kleslo na roční minimum vůči dolaru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Euro kvůli Turecku kleslo na roční minimum vůči dolaru

Euro kvůli Turecku kleslo na roční minimum vůči dolaru
Centrála ECB ve Franfurtu nad Mohanem.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Euro v pátek vůči americkému dolaru sestoupilo na nejslabší úroveň za více než rok. Dolů ho tlačí obavy z negativního vlivu propadu turecké liry na evropský bankovní sektor. Jednotná evropská měna během dne klesla až na 1,1416 dolaru, nejníže od loňského července. Kolem 16:15 ztrácela 0,8 procenta na 1,1435 dolaru.

List Financial Times uvedl, že Evropskou centrální banku (ECB) v souvislosti s propadem turecké liry znepokojuje silné napojení některých velkých evropských bank na Turecko. ECB má podle listu obavy, že turečtí dlužníci v důsledku slabé liry nebudou schopni splácet dluhy v cizích měnách.

Turecká lira se v pátek vůči dolaru propadla o více než 18 procent a dostala se na nové rekordní minimum. Důvodem jsou obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na měnovou politiku a zhoršující se vztahy Ankary se Spojenými státy. Pokles turecké měny prohloubilo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku.

Analytička Antje Präfckeová ze společnosti Commerzbank uvedla, že na finanční trhy se vrací averze vůči riziku, což podporuje měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, jako jsou americký dolar a švýcarský frank.

Hodnota turecké liry pokračuje v propadu, trhy se obávají Erdoganova vlivu na měnovou politiku
Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na tureckou ocel a hliník

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!