Eurokomisařka Vestagerová bude kandidovat do čela Evropské investiční banky | e15.cz

Eurokomisařka Vestagerová bude kandidovat do čela Evropské investiční banky

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová
Eurokomisařka Margrethe Vestagerová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž a výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová je oficiální dánskou kandidátkou na post prezidentky Evropské investiční banky. Oznámila to Evropská komise, která zároveň uvedla, že Vestagerová si vzala neplacené volno.

Během absence Vestagerové v Evropské komisi antimonopolní agendu převezme komisař pro spravedlnost Didier Reynders. Řízením a koordinací programu Evropa připravená na digitální věk byla pověřena komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

Podle pravidel EU si Vestagerová musí vzít volno, jakmile se její nabídka stane formální. Pokud bude potvrzena ve funkci, Evropskou komisi bude muset opustit.

Kandidatura Vestagerové do EIB však čelí tvrdé konkurenci. Za horké kandidáty jsou považováni španělská vicepremiérka a ministryně hospodářství Nadia Calviňová a bývalý italský ministr financí Daniele Franco.

Jmenování nového prezidenta EIB musí schválit členské státy EU. Rozhodnutí by mohlo padnout již v polovině září, kdy se ve Španělsku sejdou ministři financí EU, aby projednali jména, která jsou v současnosti na stole. Nový prezident, který nahradí současného šéfa Wernera Hoyera, by se měl funkce ujmout 1. ledna 2024.

EIB je institucí Evropské unie a specializuje se na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Svou úvěrovou aktivitou se EIB snaží přispívat k dosahování politických cílů EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video