Evropané protestovali proti pandemickým omezením, Ericsson kupuje cloudovou firmu Vonage

Velké protesty se o víkendu konaly například v Nizozemsku

Velké protesty se o víkendu konaly například v Nizozemsku Zdroj: Profimedia, E15

Velké protesty se o víkendu konaly například v Nizozemsku
Velké protesty se o víkendu konaly například v Nizozemsku
Čínská tenistka Pcheng Šuaj
Ericsson, ilustrační foto
5
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Evropané protestovali proti pandemickým opatřením

V evropských zemích se o víkendu konaly velké protesty proti pandemickým opatřením. Účastníkům vadí mimo jiné omezování neočkovaných: tedy zákaz vstupu do restaurací, barů a na další místa a plány na povinnou vakcinaci. Bruselem pochodovaly desítky tisíc lidí, někteří házeli po policistech petardy, ti odpovídali slzným plynem a vodními děly.

Policie opakovaně zasahovala i v Nizozemsku, a to v několika městech. Vážné protesty odstartovaly v pátek, v Rotterdamu policisté dokonce stříleli. Během násilností bylo zraněno několik osob. Další demonstrace se konaly v Rakousku, Itálii či Chorvatsku.

Našla se čínská tenisová hvězda

Čína se snaží světu dokázat, že tenistka Pcheng Šuaj je v pořádku. V místních médiích se objevilo video z mládežníckého turnaje v Pekingu, na němž někdejší světová jednička ve čtyřhře rozdává divákům autogramy. Zároveň se s ní prostřednictvím videohovoru spojil prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a Pcheng Šuaj ho ujistila, že je v pořádku.

Svět začal mít o ženu obavy poté, co na začátku listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem a následně zmizela z očí veřejnosti. Ženská tenisová organizace WTA pohrozila, že je připravena zrušit své turnaje v Číně. Hovořilo se i o možných nepříjemnostech v souvislosti s blížící se olympiádou v Pekingu.

Most ze Skotska do Ulsteru zřejmě nebude

Plány na vybudování mostu či tunelu, který by propojil Severní Irsko se Skotskem, zřejmě vzaly za své. Důvodem jsou předpokládané vysoké náklady a technické potíže takové stavby.

Očekává se, že studie proveditelnosti takových projektů bude příští týden zveřejněna bez doporučení jakékoli podobné stavby, a vláda patrně stanovisko akceptuje, tvrdí BBC. Premiér Boris Johnson v minulosti podpořil myšlenku stavby, jejíž náklady by se podle odhadů pohybovaly mezi patnácti a dvaceti miliardami liber.

Z trhů a burz

Ericsson kupuje americkou společnost Vonage

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson oznámil, že za 6,2 miliardy dolarů kupuje americkou společnost Vonage, poskytující cloudové služby.

„Transakce staví na vyhlášeném záměru Ericssonu globálně expandovat v bezdrátovém podnikání,“ uvedla švédská firma podle Reuters. Vonage má na dva tisíce zaměstnanců a její služby využívá více než sto tisíc firem po celém světě.

Pracovníci indického Amazonu čelí obvinění z prodeje drog

Vedoucí pracovníky společnosti Amazon prověřuje indická policie v souvislosti s podezřením, že web firmy používali na pašování a prodej marihuany. Údajně tak činili pod rouškou prodeje přírodního sladidla stévie.

„Problém nám byl oznámen a v současnosti ho prošetřujeme,“ uvedla podle BBC společnost v reakci na vyšetřování. Policie odhaduje, že tímto způsobem byla prodána až tuna marihuany v hodnotě 148 tisíc dolarů.

Tweet dne

Takže Salvador plánuje postavit bitcoinové město poblíž sopky. Co by se tak mohlo pokazit?

Novinář The Sunday Times Ian Cowie komentuje nápad salvadorského prezidenta a bitcoinového fanouška Nayiba Bukeleho postavit na úpatí vulkánu Conchagua „bitcoinové město“ ve tvaru mince, kde se za využití energie ze sopky bude dolovat bitcoin. Salvador v září zavedl tuto kryptoměnu jako zákonné platidlo.

Stane se dnes

  • Evropská komise zveřejní rychlý odhad vývoje spotřebitelské důvěry v EU za listopad.
  • Začíná plenární schůze Evropského parlamentu. Europoslanci budou hovořit o koordinaci protikoronavirových opatření mezi členskými státy.
  • Budou se udílet mezinárodní televizní cen Emmy.