Evropská komise chce dávat na program výměnných pobytů Erasmus výrazně více peněz

Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu

Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu Zdroj: Markéta Malá

Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu
Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu
Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu
Cizinci v Brně slavili výročí Erasmu
5
Fotogalerie

Evropská komise (EK) navrhuje na roky 2021 až 2027 zdvojnásobit na 30 miliard eur (775 miliard korun) rozpočet programu Erasmus, který v EU slouží k podpoře vzdělávání. Mělo by to ve stejných letech umožnit podporu až 12 milionů lidí, což by bylo až třikrát více než v současném finančním období.

"Každé euro, které do Erasmu vložíme, je investicí do naší budoucnosti. Do budoucnosti mladého člověka, učitele či stážisty, a také do budoucnosti Evropy," řekl dnes novinářům místopředseda komise Jyrki Katainen, který je zodpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost.

Katainen připomněl, že program je už přes 30 let jedním z důležitých projektů, který ukazuje, co evropská integrace v praxi znamená. Nyní by se měl rozšířit i na spolupráci se třetími zeměmi.

Z celkového rozpočtu příštího programu Erasmus je 25,9 miliardy eur (669 miliard korun) určeno na vzdělávání a odbornou přípravu, 3,1 miliardy (80,1 miliardy korun) na mládež a 550 milionů eur (14,2 miliardy korun) na sport, uvedla dnes komise.

Programu v jeho nové podobě po roce 2021 se budou moci zúčastnit žáci, studenti vysokých škol, stážisté, učitelé, školitelé, mladí pracující nebo sportovní trenéři, ale i studující v odborném vzdělávání a přípravě nebo pracovníci v oblasti vzdělávání dospělých.

Dnes zveřejněný plán je součástí řady konkrétních návrhů, které začala Evropská komise v úterý zveřejňovat v souvislosti s návrhem nového víceletého finančního rámce EU po roce 2020.