Evropská komise chce dávat na program výměnných pobytů Erasmus výrazně více peněz | E15.cz

Evropská komise chce dávat na program výměnných pobytů Erasmus výrazně více peněz

ČTK

Evropská komise (EK) navrhuje na roky 2021 až 2027 zdvojnásobit na 30 miliard eur (775 miliard korun) rozpočet programu Erasmus, který v EU slouží k podpoře vzdělávání. Mělo by to ve stejných letech umožnit podporu až 12 milionů lidí, což by bylo až třikrát více než v současném finančním období.

"Každé euro, které do Erasmu vložíme, je investicí do naší budoucnosti. Do budoucnosti mladého člověka, učitele či stážisty, a také do budoucnosti Evropy," řekl dnes novinářům místopředseda komise Jyrki Katainen, který je zodpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost.

Katainen připomněl, že program je už přes 30 let jedním z důležitých projektů, který ukazuje, co evropská integrace v praxi znamená. Nyní by se měl rozšířit i na spolupráci se třetími zeměmi.

Z celkového rozpočtu příštího programu Erasmus je 25,9 miliardy eur (669 miliard korun) určeno na vzdělávání a odbornou přípravu, 3,1 miliardy (80,1 miliardy korun) na mládež a 550 milionů eur (14,2 miliardy korun) na sport, uvedla dnes komise.

Glosa Jany Havligerové: Trpělivost došla

Programu v jeho nové podobě po roce 2021 se budou moci zúčastnit žáci, studenti vysokých škol, stážisté, učitelé, školitelé, mladí pracující nebo sportovní trenéři, ale i studující v odborném vzdělávání a přípravě nebo pracovníci v oblasti vzdělávání dospělých.

Dnes zveřejněný plán je součástí řady konkrétních návrhů, které začala Evropská komise v úterý zveřejňovat v souvislosti s návrhem nového víceletého finančního rámce EU po roce 2020.

Plaga odvolal ředitele Cermatu kvůli chybám v maturitních testech

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!