Evropská komise: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla | E15.cz

Evropská komise: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Návrh italského rozpočtu na příští rok obzvlášť závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla Evropské unie. Podle agentury Reuters to uvedla Evropská komise (EK) v dopise, jehož adresátem je italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria.

Komise v dopise poukázala například na příliš prudký růst vládních výdajů. Vyzvala rovněž ministra, aby vysvětlil, proč ignoroval negativní postoj rozpočtového úřadu italského parlamentu k makroekonomickým předpokladům návrhu.

Italský premiér Giuseppe Conte dnes prohlásil, že odchylky italských rozpočtových plánů od rozpočtových cílů EU nejsou velké. Uvedl také, že italská vláda jedná s ratingovými agenturami a doufá v odvrácení negativního hodnocení italských veřejných financí.

Evropský komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici upozornil, že zaslání dopisu je pouhým začátkem potenciálně dlouhého procesu. Dodal, že Itálie a Evropská komise musí řešit své neshody s "inteligencí a chladnou hlavou". Upozornil, že konečné rozhodnutí o italském rozpočtu budou muset učinit političtí představitelé EU.

Italská vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový schodek 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Tento týden poslala návrh rozpočtu Evropské komisi k posouzení.

Návrh zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku pro odchod do důchodu. Rozpočtové plány Říma již dříve vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP, takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.


Evropská komise, Rada a parlament přehledně. Jaké mají pravomoci a kdo z nich zastupuje občany a kdo Brusel?


Místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis dnes nicméně odmítl spekulace, že by Itálie čelila podobné krizi jako dříve Řecko.

Italská koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) se dostala k moci v červnu, mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů. Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video