Evropská komise: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropská komise: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla

Evropská komise: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla
Giuseppe Conte
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Návrh italského rozpočtu na příští rok obzvlášť závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla Evropské unie. Podle agentury Reuters to uvedla Evropská komise (EK) v dopise, jehož adresátem je italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria.

Komise v dopise poukázala například na příliš prudký růst vládních výdajů. Vyzvala rovněž ministra, aby vysvětlil, proč ignoroval negativní postoj rozpočtového úřadu italského parlamentu k makroekonomickým předpokladům návrhu.

Italský premiér Giuseppe Conte dnes prohlásil, že odchylky italských rozpočtových plánů od rozpočtových cílů EU nejsou velké. Uvedl také, že italská vláda jedná s ratingovými agenturami a doufá v odvrácení negativního hodnocení italských veřejných financí.

Evropský komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici upozornil, že zaslání dopisu je pouhým začátkem potenciálně dlouhého procesu. Dodal, že Itálie a Evropská komise musí řešit své neshody s "inteligencí a chladnou hlavou". Upozornil, že konečné rozhodnutí o italském rozpočtu budou muset učinit političtí představitelé EU.

Aleš Michl: Úspory po italsku

Italská vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový schodek 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Tento týden poslala návrh rozpočtu Evropské komisi k posouzení.

Návrh zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku pro odchod do důchodu. Rozpočtové plány Říma již dříve vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP, takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.


Evropská komise, Rada a parlament přehledně. Jaké mají pravomoci a kdo z nich zastupuje občany a kdo Brusel?


Místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis dnes nicméně odmítl spekulace, že by Itálie čelila podobné krizi jako dříve Řecko.

Italská koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) se dostala k moci v červnu, mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů. Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu.

Itálii dramaticky zdražují dluhy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!