Itálii dramaticky zdražují dluhy | E15.cz

Itálii dramaticky zdražují dluhy

Euro měna
Euro měna
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nečekaně vysoký schodek římského rozpočtu hrozí problémy i v dalších zemích.

Římské státní finance prožívají největší drama od roku 2013. Investoři jsou totiž v obavách z vysokého schodku vládního rozpočtu ochotni půjčit zemi jen za výrazně horších podmínek než doposud. Řím si ještě koncem září dokázal na finančních trzích opatřit peníze za dvouprocentní roční úrok, nyní však za pětiletou půjčku zaplatí o polovinu navíc, tedy nejvíce za uplynulých pět let. Mezitím stačila jiskra nejistoty přeskočit i na okolní trhy, více chtějí investoři za své peníze půjčené Madridu i Lisabonu. O výši italského schodku se rozhodne právě dnes.

„Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a její vazby na ostatní země jsou rozsáhlé, její dluhový problém nemůže být považován za lokální riziko,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Podle něj je rizikem i fakt, že bondy italské vlády jsou vydatnou součástí portfolií mnoha evropských bank. Nárůst požadovaných úroků je spojen se znehodnocením těchto dluhopisů, a banky tak tlačí do ztrát.„Nejvíce propojené jsou s Itálií skrze státní dluh Francie a Španělsko,“ připomíná ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. 

Situace eskalovala poté, co italská vláda v závěru září navrhla pro příští rok schodek ve výši 2,4 procenta ročního HDP, tedy třikrát více, než s čím počítaly trhy doposud. Kombinace vysokého schodku a hůře dostupných peněz hrozí zemi potížemi se správou svého dluhu. „Pokud by jej Itálie nebyla schopna financovat, mohlo by to být spouštěčem hospodářské krize v celé unii,“ zdůrazňuje ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Ztráta důvěry investorů by podle něho vedla k dalšímu růstu úroků, což by odřízlo od zdrojů celé jižní křídlo eurozóny. 

Náznaky problémů jsou přitom vidět už nyní. Věřitelé Portugalska žádali za obdobnou půjčku koncem září roční úrok 0,7 procenta, nyní už půjčí Lisabonu za 0,87 procenta. Vláda v Madridu sežene peníze za úrok 0,7 procenta, ještě koncem září to bylo pouhé půlprocento.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah