Evropská komise údajně zahájí řízení se státy, které odmítají kvóty | E15.cz

Evropská komise údajně zahájí řízení se státy, které odmítají kvóty

Vstoupit do diskuse
0

ČTK

Evropská komise v úterý kvůli porušení unijní legislativy zahájí řízení s Českou republikou, Polskem a Maďarskem za nedodržování migračních kvót. Komise před týdnem ohlásila, že v nadcházejícím týdnu oznámí, zda spustí řízení, které může skončit až před unijním soudem

Formálně komise ještě o dalším postupu nerozhodla, učinit by tak měla na úterním zasedání. Pokud se Evropská komise na zahájení procedury shodne, nejdříve do daných členských států pošle oficiální upozornění, které je prvním krokem v několikastupňovém řízení. To může skončit soudem, který může rozhodnout o pokutě pro členský stát.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý ve Štrasburku zveřejní další pravidelnou zprávu o pokroku v unijních programech přesídlování a přerozdělování uprchlíků. Když minulý měsíc představoval novinářům tu předcházející pohrozil, že komise nebude váhat a řízení vůči Polsku, Maďarsku a České republice spustí, pokud tyto země nezmění svůj přístup.

Česko bylo jednou ze zemí, které roce 2015 hlasovaly proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků. Dnes odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

Povinné migrační kvóty budí emoce od září 2015

27. května 2015 - Evropská komise navrhla, aby země EU v příštích dvou letech převzaly povinně podle předem stanovených kvót 40.000 osob žádajících o azyl v Itálii a v Řecku. Na Česko mělo připadnout 1328 lidí. Česká republika a některé další země se proti povinným kvótám postavila.

26. června 2015 - Summit EU rozhodl, že uprchlíky nebude unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Česká vláda později schválila, že do konce roku 2017 přijme 1500 migrantů. ČR a další země byly na jednání ostře proti původnímu návrhu EK na povinné přerozdělení podle kvót a nakonec se jim tento postoj podařilo prosadit, uvedl po jednání český premiér Bohuslav Sobotka.

4. září 2015 - EK oznámila záměr zemím EU navrhnout přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků od Itálie, Řecka a Maďarska.

- Uprchlická krize byla v Praze tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který chystaný návrh na přerozdělení dalších uprchlíků důrazně odmítl.

22. září 2015 - Ministři vnitra EU schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Pro Polsko, které je dlouhodobě odmítalo a které nakonec hlasovalo pro kvóty, byla prý důležitější solidarita s migranty.

21. října 2015 - České ministerstvo vnitra neuspělo u Evropské komise se stížností na přerozdělování uprchlíků v EU, mluvčí komise řekl, že komise kvóty považuje za legální.

2. prosince 2015 - Slovensko podalo u Soudního dvora Evropské unie žalobu proti přerozdělování uprchlíků na základě kvót. O den později se s žalobou na soud obrátilo i Maďarsko. Česká vláda se k žalobě nepřipojila, vládě by se pak podle vlastního vyjádření hůř bránilo zavedení trvalého mechanismu přerozdělování uprchlíků.

19. ledna 2016 - Ministři vnitra zemí Visegrádu (V4) ve společném memorandu opět odmítli povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků.

10. května 2017 - Slovensko a Maďarsko před Soudním dvorem EU vysvětlovaly důvody, proč se na soud obrátily kvůli kvótám. Maďarský zástupce kvóty označil za politické rozhodnutí, podle názoru Slovenska bylo kromě jiného neadekvátní a neúčinné. Obě země před soudem podpořilo také Polsko, které v roce 2015 pro kvóty nakonec hlasovalo.

5. června 2017 - Česká vláda rozhodla o tom, že Česko na základě unijních přerozdělovacích kvót nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Vláda systém kvót označila za dysfunkční a ke svému kroku se rozhodla i na základě zhoršené bezpečnostní situace. Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo 12 migrantů z Řecka.

12. června 2017 - Agentura Reuters i dva velmi dobře informované zdroje ČTK oznámily, že Evropská komise v úterý 13. června kvůli porušení unijní legislativy zahájí řízení s Českem, Polskem a Maďarskem za nedodržování migračních kvót.

 

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!