Evropská komise výrazně snížila odhad růstu řecké ekonomiky | E15.cz

Evropská komise výrazně snížila odhad růstu řecké ekonomiky

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise výrazně zhoršila odhad růstu řecké ekonomiky, ačkoli její původní prognózy byly staré jen tři měsíce. Ve své jarní makroekonomické předpovědi komise Řecku na letošní rok předpověděla růst hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 0,5 procenta, zatímco ještě v únoru to bylo 2,5 procenta.

Komise připomíná, že HDP Řecka loni poprvé od roku 2007 vykázal růst, který činil 0,8 procenta. „Pozitivní vývoj nicméně ovlivnilo prosincové oznámení předčasných voleb,“ uvádí příslušná kapitola jarní prognózy. Komise přesto na příští rok Řecku předpovídá růst o 2,9 procenta.

Dokument však upozorňuje, že nyní uváděné odhady jsou velmi nejisté, vzhledem ke stále nejasným reformním záměrům nynější řecké vlády. Odhady jsou založené na stavu k 21. dubnu a předpokládají, že do června se Aténám podaří dosáhnout dohody s věřiteli, tedy s EU a s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Diskuse o opatřeních mezi námi a řeckými úřady pokračují

„Diskuse o opatřeních mezi námi a řeckými úřady pokračují,“ připomněl eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. V posledních dnech se zdá, že určitým způsobem pokročily rozhovory vedené v Bruselu i v Aténách zatím na technické úrovni.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů řecké vlády. Ty však levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase dosud nepředložil, i když mezi partnery Řecka již panuje z dosavadního vývoje frustrace. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Nejistota má podle komise už od loňského podzimu negativní dopady na řecké veřejné finance, výrazně se snížily i příjmy rozpočtu. Deficit státního rozpočtu tak loni činil 3,5 procenta HDP, letos jej komise odhaduje na 2,1 procenta a v roce příštím na 2,2 procenta. Poměr dluhu k HDP by měl letos dosáhnout 180,2 procenta HDP, rok poté už by měl klesnout na 173,5 procenta.

V odpovědi na otázku novinářů Moscovici poznamenal, že sdílí názor šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, podle kterého není odchod Řecka z eurozóny možné připustit. Setrvání Řecka mezi zeměmi platícími eurem je společným zájmem EU i Atén, podotkl komisař. „Stále věříme, že existují základy pro skutečný růst (Řecka) v roce 2016,“ poznamenal eurokomisař. Podmínkou je podle něj úspěch nynějších společných jednání a pokračování řeckých reforem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video