Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

ČTK

Evropská komise dnes zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s Londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange (LSE). Své rozhodnutí zdůvodnila obavami z negativních dopadů na hospodářskou soutěž.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že sloučená skupina by de facto získala monopol v obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, jako jsou například dluhopisy. Upozornila rovněž, že Británie je až do odchodu z EU členským státem unie a vztahují se ni unijní pravidla, včetně antimonopolních.

Společnost LSE již koncem minulého měsíce varovala, že plánovaná fúze s Deutsche Börse pravděpodobně nezíská souhlas Evropské komise. Ta po LSE požadovala prodej většinového podílu v platformě pro elektronické obchodování s dluhopisy MTS, což firma odmítla.

MTS sice představuje pouze relativně malou část z celkových aktivit LSE, je však významnou platformou pro obchodování s dluhopisy evropských vlád, a to zejména v Itálii, kde je klasifikována jako "systémově důležitá".

EU se bez zásadní změny rozpadne, obává se Zaorálek. Hlasování pro brexit prý chápe

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!