Evropská unie vyšetřuje Lucembursko kvůli daním korporací | E15.cz

Evropská unie vyšetřuje Lucembursko kvůli daním korporací

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

Daniel Deyl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise rozšiřuje vyšetřování způsobů, jimiž nadnárodní společnosti používají různé členské země Evropské unie - namátkou Irsko nebo Lucembursko - ke snížení svých daňových odvodů.

Již v červnu Evropská komise varovala Irsko, jež nabízí firmám offshorový daňový status, že by mohla začít vyšetřovat více společností (kromě Apple Inc., jehož vyšetřování již je v proudu) jako součást své sondy do evropských daňových praktik.

„Komise bude nadále shromažďovat informace o daňových postupech členských států (…), což by mohlo vést k novému oficiálnímu vyšetřování,“ citovala v pátek agentura Reuters nejmenovaného představitele Evropské unie. „Bylo by předčasné spekulovat o tom, zda (…) bude zahájeno formální vyšetřování konkrétních firem.“

Lucembursko používá jako offshorový daňový „ráj“ mnoho nadnárodních společností (namátkou aktuálně prošetřovaný on-line prodejce Amazon, strojírenského výrobce Caterpillar či mobilní telekomunikační operátor Vodafone).

Premiér nařčení odmítá

Lucemburský premiér Xavier Bettel odmítl situaci pro média komentovat, ale řekl novinářům, že lucemburská daňová pravidla jsou v souladu s pravidly Evropské unie. „Úzce spolupracujeme s Komisí a mluvíme přímo s jejími zástupci. Jsme naprosto přesvědčeni, že naše příslušná pravidla jsou zcela v souladu s evropskými předpisy,“ řekl Bettel.

Brusel si chce pod tlakem ze strany Francie a Německa došlápnout na daňovou konkurenci mezi jednotlivými členskými zeměmi unie, již Berlín s Paříží považují za nespravedlivou a nepřijatelnou.

Pokud by vyšetřování Komise prokázalo, že země jako Lucembursko či Irsko nechávají firmy danit v režimu, jenž není v souladu s evropskými normami, mohla by to prohlásit za nekalou subvenci, jež by musela skončit. V krajním případě by dokonce mohl Brusel požadovat dodatečně „vrácení“ této subvence, tedy doplacení daní do výše, kterou by firmy platily v jiných zemích EU.

Co dvanáct obyvatel, to holding

Tah Komise nepřichází neohlášen. V ostře formulovaném březnovém prohlášení kárala unijní exekutiva Lucembursko, jemuž se „nepodařilo adekvátně odpovědět na předchozí žádost o informace“ a nařídila jí osvětlit řadu podrobností stran jeho daňového systému.

Lucemburské ministerstvo financí krátce předtím uvedlo, že má „pochybnosti o zákonnosti určitých aspektů žádostí o informace ze strany Evropské komise“.

Daňový status nadnárodních firem v některých zemích EU se dostal pod drobnohled mezinárodní pozornosti v uplynulých letech, když vyšlo najevo, že nadnárodní společnosti, například právě Apple, využívají složitých struktur ke snížení svých daňových odvodů. Podle daňových poradců, jež oslovila agentura Reuters, tak mohlo Lucembursko (země s půl milionem obyvatel) přilákat více než 40 tisíc holdingových společností.

Tažení USA proti daňovým únikům je teď v Česku nelegální

Autor: Daniel Deyl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.