Sýrii - EU žádá Rusko a Írán, aby zastavily násilí | e15.cz

Evropská unie žádá Rusko a Írán, aby zastavily Asadovo násilí v Sýrii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie v pátek vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska syrský režim prezidenta Bašára Asada "brutálně útočí" i na nevinné muže, ženy a děti. Rusko a Írán, které Asada podporují a podle EU útoky umožňují, proto Tusk vyzval, aby toto násilí zastavily.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande kvůli vývoji v Sýrii napsali dopis ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Merkelová to po summitu řekla novinářům. Putina vyzvali, aby pomohl v Radě bezpečnosti OSN prosadit rezoluci, která by pomohla ustavit příměří.

Síly prezidenta Asada od neděle intenzivně bombardují syrskou východní Ghútu. Jde o poslední větší území u Damašku, které mají pod kontrolou tisíce povstalců z různých skupin, včetně islamistických milicí. V obležení tam od roku 2013 žije na 400 000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Merkelová situaci v oblasti na tiskové konferenci označila za "strašlivou". Tusk oznámil, že EU žádá zajištění humanitární přístupu a ochranu ohrožených civilistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery