Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur | E15.cz

Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur

peníze
peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se politikům nepodaří vyřešit problémy eurozóny, evropské banky příští rok odepíší ze svých aktiv až 3,5 bilionu eur. Tak zní nejčernější scénář, před kterým ve své čerstvé prognóze varoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Situace v Evropě se podle všeho stále zhoršuje, protože ve své předchozí zprávě z letošního dubna MMF „strašil“ zmenšením bank o tři biliony eur, což je o 18 procent méně než nyní.

Hlavním problémem eurozóny je podle MMF odliv kapitálu ze slabších zemí periferie do ekonomicky silných států. Pokud bude tento trend pokračovat, sníží se ekonomická výkonnost periferních zemí a utrpí tím celá Evropa. Zdejší banky by takto mohly přijít o uvedených až 3,5 bilionu eur (MMF celkem mluví o 58 bankách). Pokud politici splní, co si předsevzali, evropské banky dle prognózy přesto přijdou o 2,2 bilionu eur.

Takové „odepsání“ v praxi znamená, že se banky jako například UniCredit nebo Deutsche Bank začnou zbavovat rizikových aktiv a omezí půjčování. Proces zvaný „deleveraging“ už u evropských bank probíhá.

Podle odhadů MMF už sledovaný vzorek bank letos „oddlužil“ celkem 600 miliard eur. Nejvíce tak činily britské banky, které se zbavily vedlejších aktivit, dále francouzské banky, které snižovaly aktiva vedená v dolarech, a holandské banky, jež prodaly pobočky v Americe.

MMF doporučuje Evropě zprovoznění bankovní a rozpočtové unie. Také by měla začít používat stabilizační mechanismus neboli ESM. Evropská centrální banka by zase měla nalít peníze do španělských bank. Oba programy „musejí být trhy vnímány jako skutečné, ne virtuální,“ řekl šéf MMF pro měnové a kapitálové trhy Jose Vinals agentuře Bloomberg.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.