Evropský summit řešil americké špehování. Merkelová chce jednat s USA | E15.cz

Evropský summit řešil americké špehování. Merkelová chce jednat s USA

Kancléřka Merkelová na summitu eurozóny
Kancléřka Merkelová na summitu eurozóny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande chtějí ještě před koncem roku jednat s USA o nových pravidlech pro fungování tajných služeb. Důvodem je skandál s údajnými odposlechy evropských státníku americkými tajnými službami. Téma špehování zastínilo na evropském summitu vše ostatní.

Lídři států a vlád se v souvislosti s odposlechy rovněž shodli na prohlášení, které se zřejmě objeví v závěrech summitu. V materiálu se kromě jiného uvádí, že sběr zpravodajských informací je životně důležitou součástí boje proti terorismu, a připomíná, že spolupráci na tomto poli může nedostatek důvěry ohrozit.

Podle textu by se Merkelová a Hollande měli při dvoustranných rozhovorech s USA pokusit před koncem roku dosáhnout porozumění v této oblasti. Ostatní země unie se mohou k jejich iniciativě připojit.

Podle premiéra Jiřího Rusnoka se politici na summitu o kauze, kdy americké tajné službě zřejmě sledovaly francouzské občany, členy italské vlády i mobil samotné Merkelové, bavili při večeři.

Je potřeba si vyjasnit situaci

Německá kancléřka a francouzský prezident v prohlášení konstatovali, že Evropa má nadále zájem, aby vztahy s USA zůstaly založeny na vzájemné důvěře, a proto je potřeba situaci vyjasnit. Závěry z jednání by měli sdělit na dalším summitu v prosinci.

To potvrdil také rakouský kancléř Werner Faymann. „Je to tak, že Německo a Francie se postaví do čela jednání. Jestliže se v pravidelných intervalech objevují podezření, musíme to všechno sprovodit ze světa,“ řekl Faymann k nastávajícím jednáním s USA.

„Prakticky všichni premiéři to kvitovali a podpořili tento postoj. A uvidíme, jaký bude dál výsledek,“ poznamenal Rusnok. Už ve čtvrtek při příjezdu na summit dal najevo, že pro ČR je naprosto nepřípustné, aby cizí tajné služby monitorovaly telefonní provoz představitelů suverénních zemí.

Jednání o volném obchodu nekončí

„Nedůvěra zatěžuje společnou spolupráci,“ poznamenala k tématu Merkelová. Přerušení rozhovorů o dohodě o volném obchodu s USA kvůli skandálu s odposlechy však podle ní summit nepožadoval. Před summitem ale s návrhem přišel předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přednostně je třeba řešit téma ochrany osobních údajů, zdůraznila kancléřka. „Do budoucna se musí něco změnit, a to zásadně,“ konstatovala Merkelová.

Německá kancléřka už před jednáním v Bruselu prohlásila, že špehování mezi přáteli je nepřijatelné. Zprávy o tom, že americká rozvědka sledovala její mobilní telefon, se objevily ve středu. Mluvčí německé vlády potvrdil, že kancléřka kvůli tomu osobně volala americkému prezidentovi Baracku Obamovi a požadovala vysvětlení. Případné sledování jasně odsoudili další evropští politici. Německý ministr zahraničí kvůli kauze ve čtvrtek povolal německého velvyslance.

O minulosti se Bílý dům nezmínil

Bílý dům na aktuální odhalení reagoval ve středu prohlášením, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani v budoucnu nehodlají. Média si ale všímají, že mluvčí v prohlášení vynechal odpověď, zda tak americké služby činily v minulosti. Ve čtvrtek mluvčí Bílého domu zprávy o odposleších mobilního telefonu německé kancléřky americkými zpravodajskými službami v minulosti odmítl komentovat.

Ostatní témata summitu se ocitla ve stínu skandálu s odposlechy, ale hovořilo se i o nich. Podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye se evropští státníci shodli, že se do konce roku dohodnou na podobě bankovní unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video