Evropskými městy prošly průvody Gay Pride | E15.cz

Evropskými městy prošly průvody Gay Pride

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Statisíce lidí se dnes zúčastnily průvodů homosexuálů Gay Pride a doprovodných slavností v několika evropských metropolích. Zatímco nejhojnější byla účast ve španělské metropoli Madridu, kde slavilo několik desítek tisíc osob, nejskromnější byla manifestace v rumunském hlavním městě Bukurešti, kde se sešlo asi 300 lidí.

V Madridu pochodovali účastníci akce s heslem „Rovné manželství: rovnost bez omezení“. Zároveň si připomněli faktické sedmé výročí zavedení zákona umožňujícího sňatky osob stejného pohlaví španělským parlamentem.

V katolickém a konzervativním Španělsku vyvolal návrh tohoto zákona ostrý odpor konzervativních zákonodárců a církve a protesty v ulicích. O jeho zpochybnění usiluje i nynější pravicová vláda premiéra Mariana Rajoye.

Desetitisíce homosexuálů a lesbiček se shromáždily také ve francouzské metropoli Paříži, kde jejich hlavní proud směřoval z nádraží Montparnasse k náměstí Bastily. Podle organizátorů přišlo půl milionu lidí, policie měla střízlivější odhad 60 tisíc účastníků.

Akce se konala v naději, že Francie bude v brzké době následovat v uzákonění sňatků osob stejného pohlaví a povolení adoptovat děti. Nový francouzský prezident François Hollande, zvolený na pět let, se skutečně zavázal, že o to bude usilovat. A parlament ovládaný jeho socialisty by tento cíl měl splnit. Průvodu se symbolicky také zúčastnila socialistická ministryně pro rodinu Dominique Bertinottiová.

Mnohem nižší účast na Gay Pride byla v bulharské metropoli Sofii a v rumunském hlavním městě Bukurešti, kde se shromáždilo několik stovek lidí. V obou zemích má ve společnosti ještě velký vliv pravoslavná církev, která vystupuje vůči homosexuálům vyloženě nepřátelsky a domáhá se u úřadů, aby jejich veřejné aktivity zakazovaly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video