Evropští lidovci nominují do čela Evropské komise Manfreda Webera | E15.cz

Evropští lidovci nominují do čela Evropské komise Manfreda Webera

Evropští lidovci nominují do čela Evropské komise Manfreda Webera
Spitzenkandidat evropských lidovců Manfred Weber
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Evropská lidová strana, která má největší frakci v Evropském parlamentu, na svém kongresu v Helsinkách rozhodla, že jako svého vedoucího kandidáta pro europarlamentní volby v příštím roce nominuje Němce Manfreda Webera. Informovaly o tom agentury AFP, DPA a APA s odvoláním na zdroje z Evropské lidové strany.

Evropská lidová strana, kterou v červenci 1976 vytvořily křesťanskodemokratické strany, je největší evropskou politickou stranou; z Česka jsou v ní zastoupeny Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (KDU-ČSL) a TOP 09. Dnešní rozhodnutí kongresu znamená, že pokud v květnových volbách EPP znovu zvítězí, navrhne Webera na post předsedy Evropské komise. Ve této funkci příští rok skončí Lucemburčan Jean-Claude Juncker, který rovněž vzešel z Evropské lidové strany.

Pro 46letého místopředsedu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Webera na kongresu v Helsinkách hlasovalo 79,2 procenta delegátů, informovala AFP. Jeho soupeř, 50letý bývalý finský premiér Alexander Stubb, obdržel 20 procent hlasů.

Weber byl považován za favorita tajného hlasování 758 delegátů z unijních členských zemí. Podle APA ho podporovali všichni šéfové států a vlád ze stran, které jsou součástí EPP. Stubb nicméně doufal, že v tajné volbě se delegáti nakonec přikloní na jeho stranu. Obsahově mezi oběma politiky téměř nejsou rozdíly, poznamenala APA.

Z politiky jsem nezblbnul, na ironizování a vtipy už není čas, říká Dominik Feri
Jelínek: Že by Zeman a Babiš po rezignaci Zimoly oslabili? Ani náhodou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!