Exprezident Egypta Mursí dostal trest 20 let vězení | E15.cz

Exprezident Egypta Mursí dostal trest 20 let vězení

Muhammad Mursí
Muhammad Mursí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dostal dnes u soudu v Káhiře dvacetiletý trest odnětí svobody za podněcování k násilí při protivládních protestech v prosinci 2012. Informovala o tom zahraniční média. Mursímu přitom hrozil až trest smrti. Proti rozsudku se lze odvolat.

Mursí podle soudu nese spoluvinu na smrti deseti demonstrantů, kteří zemřeli při střetech odpůrců jeho vlády se členy islamistického Muslimského bratrstva. Kromě exprezidenta poslal soud na 20 let do vězení i 12 členů vedení nyní zakázaného Muslimského bratrstva, kteří spolu s Mursím seděli na lavici obžalovaných. Proces přenášela živě státní televize.

Dnešní verdikt je vůbec první, který egyptská justice nad bývalým prezidentem vynesla. Trest smrti mu hrozí ještě ve dvou dalších procesech, které soudy nyní projednávají. V nich by měl rozsudek padnout 16. května. Obžaloba ho viní mimo jiné ze špionáže ve prospěch Kataru, spiknutí s palestinským radikálním hnutím Hamas za účelem destabilizace země či z organizace hromadného útěku z vězení v roce 2011. Mimo to státní zastupitelství údajně připravuje několik dalších obžalob.

Výsměch spravedlnosti, hodnotí rozsudek Amnesty International

Za „výsměch spravedlnosti“ rozsudek nad Mursím označila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Dnešní rozhodnutí prý „otřáslo zbývající iluzí o nezávislosti a nestrannosti egyptského trestního soudnictví“.

Mursího syn Usáma dnes uvedl, že navzdory rozsudku jeho otec dál plánuje návrat do politiky.

Mursí zvítězil s podporou Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstracích v létě 2013 ale Mursího svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Názory odjinud: Proces s Mursím důvěru nebudí

Muhammad Mursí se stal prezidentem Egypťanů, ne však Egypta

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video