Fabius předloží návrh nové klimatické dohody v sobotu ráno | E15.cz

Fabius předloží návrh nové klimatické dohody v sobotu ráno

Fabius předloží návrh nové klimatické dohody v sobotu ráno
Konference v Paříži
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius potvrdil, že návrh nové dohody o klimatu předloží účastníkům pařížské konference OSN o klimatických změnách v sobotu ráno. Uvedl to na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem. Do víkendu se tak protahuje jednání, které mělo podle původního plánu skončit dnes.

„Jsme téměř u cíle. Jsem optimistický,“ uvedl Fabius s tím, že návrh předloží v 09:00 SEČ. „Jsem si jist, že (návrh) bude přijat a bude to velký krok vpřed pro celé lidstvo,“ dodal ministr. K přijetí návrhu by mohlo podle něj dojít v sobotu kolem poledne.

Už ráno agentura AFP citovala zdroj blízký Fabiusovi, podle něhož se jednání protáhnou do soboty. „Raději si chceme dát čas na konzultace s delegacemi po celý dnešní den, než předložíme konečný text, který by měl být schválen v plénu,“ uvedl zdroj. Podle agentury Reuters k prodloužení Francii dotlačily země kolem Číny, které nebyly spokojené s dosavadními výsledky jednání.

Jsme téměř u cíle. Jsem optimistický

Už dříve bylo vzhledem k přetrvávajícím neshodám jasné, že o textu dohody týkající se snižování emisí skleníkových plynů se bude vyjednávat do poslední chvíle. Komentáře v minulých dnech proto nevylučovaly pokračování konference přinejmenším v sobotu.

Konference OSN o klimatických změnách, která začala koncem listopadu, se za Česko účastní ministr životního prostředí Richard Brabec. Intenzivní jednání během noci vedly i hlavy států. Francouzský prezident François Hollande hovořil telefonicky mimo jiné s americkým prezidentem Barackem Obamou i s čínským vedením v Pekingu. Delegace 195 účastnických zemí ve čtvrtek večer obdržely nový předběžný návrh konečné dohody. Tento text však stále neřešil některé důležité sporné body.

Podle ministra ČR k dohodě o klimatu stále chybí zásadní body

Vyjednavači na pařížské konferenci OSN dosud nevyřešili některé klíčové body nové klimatické dohody, která by měla nahradit kjótský protokol. Jak řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec, jedním z nich je otázka, zda budou přímo v dokumentu zakotveny konkrétní závazky jednotlivých zemí snižovat emise skleníkových plynů či způsob, jak bude možné kontrolovat plnění takových slibů.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius už novinářům potvrdil, co se v kuloárech předpokládá několik dní. Koncem listopadu zahájená klimatická konference neskončí dnes, jak podle plánu měla, ale protáhne se do víkendu. Fabius dnes slíbil předložit v sobotu ráno nový návrh dohody, pravděpodobně už velmi blízký finálnímu textu.

Pořád přetrvávají poměrně velké rozpory v klíčových částech smlouvy

„Pořád přetrvávají poměrně velké rozpory v klíčových částech smlouvy,“ upozornil ale český ministr Brabec. Přesto podle něj nastal v posledních dnech posun. Zatím poslední, se zpožděním až pozdě v noci na dnešek představený kompromisní návrh je podstatně útlejší než první verze dokumentu a mnohé věci už jsou dohodnuté.

Bez variant je nyní klíčový závazek zajistit, aby teplota nestoupla přes dva stupně, a snažit se o to, aby nerostla o více než 1,5 stupně Celsia. Jak ale v Paříži připomněl Hugo Charvát z českého Centra pro dopravu a energetiku, je podobný závazek v zásadě jen deklarací ve chvíli, kdy stávající závazky zemí takový vývoj nezajistí.

Charvát: Tak, jak jsou nyní předloženy (podmínky), tak by takový plán nesplnily. Vedly by ke zvýšení teploty o 2,7 až tři stupně, tedy výrazně přes cíl

„Tak, jak jsou nyní předloženy, tak by takový plán nesplnily. Vedly by ke zvýšení teploty o 2,7 až tři stupně, tedy výrazně přes cíl,“ uvedl Charvát. Daleko větší důležitost tak podle něj získává aktivita jednotlivých států. Právě otázka možnosti národní závazky upravovat a zvyšovat a také způsob oznamování dosažených výsledků a jejich kontroly, je významnou dosud nevyřešenou otázkou.

Ministr Brabec dál vidí „velkou opozici ze strany zemí jako je Indie, Čína či další“ vůči tomu, aby byly konkrétní závazky přímo zahrnuty do vznikající smlouvy. „Tam bude pravděpodobně velká debata o tom, zda to posunou do přílohové části,“ míní. To by umožnilo diskutovat o detailech v následujících měsících a letech.

Ambiciózní dohoda?

O co nejambicióznější dohodu se na konferenci pořádané v pařížském Le Bourget snaží takzvaná „koalice sta“, kam patří celá EU, ostrovní země bezprostředně ohrožené klimatickými změnami, ale také Spojené státy. Vznik takového bloku pokládá Brabec za velký pokrok proti kjótskému protokolu, který by nyní vznikající dohoda z Paříže měla po roce 2020 nahradit.

Charvát připomněl, že nyní zveřejněný poslední návrh smlouvy také předpokládá, že svět by do konce století měl být „neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů“. V návrhu je také opět zmíněna představa, že rozvinuté země budou po roce 2020 přispívat na řešení klimatických otázek těm ostatním částkou nejméně 100 miliard dolarů ročně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!