Fed další kvantitativní uvolňování nechystá | E15.cz

Fed další kvantitativní uvolňování nechystá

Fed další kvantitativní uvolňování nechystá
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: čtk

Zdeněk Pečený

Americká centrální banka (Fed) zatím s dalšími monetárními stimuly ekonomiky vyčkává. Vyplývá to ze záznamu jednání měnového výboru, který rozhodl, že Fed prodlouží program směny dluhopisů, takzvanou operaci twist. Centrální banka podle vlastního vyjádření dál sleduje ekonomické ukazatele a zasáhne, pokud se situace zhorší.

Finanční trhy ale očekávaly silnější sdělení, akciové trhy, ropa a euro po zveřejnění zápisu oslabily. Severomořská ropa klesla pod sto dolarů za barel a dolar k euru zpevnil na nové dvouleté maximum 1,2211 dolaru za euro.

Největší riziko zhoršení ekonomické situace vidí Fed v nečinnosti Kongresu. Pokud ten nezabrání zvýšení daní a automatickým výdajovým škrtům, jež patrně nastanou na konci roku, projeví se to dalším propadem americké ekonomiky. Menšina členů měnového výboru na poslední schůzce argumentovala, že čas na další pomoc už nadešel.
„Několik členů uvedlo, že mohou být důvody k další podpoře, pokud by se tempo hospodářského oživení snížilo, pokud by se rizika ohrožení očekávaného vývoje citelně zhoršila, nebo pokud by se zdálo, že inflace se dlouho nachází pod dlouhodobým cílem, který výbor stanovil těsně pod dvěma procenty,“ stojí v zápise. Někteří členové připomněli, že se značnými problémy se potýkají zbrojní společnosti. Armáda je nucena šetřit, a tak některým dodavatelům neprodloužila smlouvu. Ti pak musejí propouštět.

Čtěte také:

Euro je vůči dolaru nejslabší za dva roky

Komerční banky masivně vybírají své vklady u ECB

Největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,9 procenta, ale mnozí ekonomové se domnívají, že ve druhém čtvrtletí se tempo rapidně snížilo. První odhad bude zveřejněn na konci července. Centrální banka už na květnovém zasedání měnového výboru výhled ekonomiky výrazně zhoršila.

Od roku 2008, kdy začal Fed s měnovou podporou ekonomiky, aby zmírnil dopady finanční krize, už jeho bilance citelně vzrostla a nyní se pohybuje kolem 2,9 bilionu dolarů. Pokud tedy banka sáhne ke třetímu kolu kvantitativního uvolňování, bilanční suma se ještě zvýší.

Centrální banky snižují úrokové sazby
Jihokorejská centrální banka nečekaně snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na tři procenta. Také brazilská centrální banka reagovala na zpomalující globální ekonomiku a snížila základní úrokovou sazbu na rekordně nízkých osm procent. Překvapivé snižování úrokových sazeb podle analytiků naznačuje, že horší ekonomické vyhlídky se netýkají pouze Evropy, jde o globální problém.
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!