Fed překvapivě snížil úrokovou sazbu, akciové indexy zamířily vzhůru | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Fed překvapivě snížil úrokovou sazbu. Akciové indexy zamířily vzhůru, vzápětí ale zisky smazaly

ČTK

Kvůli negativním dopadům koronaviru na ekonomiku americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. 

Fed se tak rozhodl jen krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Ti se shodli na tom, že jsou odhodlání využít všech příslušných nástrojů, aby zajistili silný a udržitelný růst a zabránili riziku hospodářského poklesu. Konkrétní kroky ale zatím v plánu nemají.

Na nezvykle rázné opatření Fedu okamžitě krátce zareagovaly vzestupem hlavní indexy amerických akciových trhů. Většinu zisků, ale vzápětí smazaly.

„Základy amerického hospodářství zůstávají silné. Nicméně rizika, která koronavirus pro ekonomickou aktivitu představuje, se neustále rozvíjejí. Kvůli těmto rizikům, na podporu co nejvyšší zaměstnanosti a k udržení cenové stability se Výbor pro operace na otevřeném trhu rozhodl snížit rozmezí základní úrokové sazby,“ uvedl měnový výbor Fedu v prohlášení. Rozhodnutí schválil jednohlasně.

„Centrální banka snižuje (úrokovou sazbu), ale musí dále uvolňovat (měnovou politiku), a hlavně se musí přizpůsobit dalším zemím/konkurentům. Nesoutěžíme za stejných podmínek. To není vůči Spojeným státům fér! Konečně nadešel čas pro americkou centrální banku, aby stála v čele. Více uvolňování (měnové politiky) a snižování (úrokové sazby)!" napsal na twitteru americký prezident Donald Trump.

Česko si kvůli panice kolem koronaviru půjčuje levněji

Výjimečný krok, který americká centrální banka učinila před zasedáním měnového výboru plánovaným na 17. a 18. března, odráží naléhavost opatření, kterým se Fed snaží zamezit světové hospodářské recesi, píše agentura Reuters. Vážnost situace naznačuje i skutečnost, že se jednalo o první takové mimořádné snížení úrokové sazby americkou centrální bankou od finanční krize v roce 2008.

Šéf Fedu Jerome Powell později řekl, že dopad koronaviru na americkou ekonomiku je stále „velmi nejistý“. Dá se podle něj pozorovat narušení dodavatelských řetězců, pokles cestovního ruchu a také to, že epidemie ovlivňuje hospodářský výkon mnoha zemí i globální akciové trhy.

Od minulého týdne, kdy akciové trhy klesly nejvíce od roku 2008, a Fed přesto nereagoval, „jsme pozorovali další rozšíření viru. Považovali jsme to za ohrožení ekonomiky, a tak jsme se rozhodli jednat,“ konstatoval Powell. „Věříme, že naše jednání výrazně zvýší ekonomiku,“ dodal.

Fed v dnešním prohlášení dále uvádí, že vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořil, přičemž k tomu využije všechny své nástroje. Podobně se Powell vyjádřil už minulý pátek, připomněl ekonom britského ústavu Capital Economics Paul Ashwort. Vyvozuje z toho, že Fed se přiklání k dalšímu snížení úrokové sazby, možná už na plánovaném zasedání v polovině března.

Jako za finanční krize. Koronavirus drtí cestovky, přijdou o miliardy

„Virus poukázal na to, že v nyní, když jsou úrokové sazby krajně nízké, je nutné lépe koordinovat daňovou a měnovou politiku,“ uvedla analytička Julia Coronadová ze společnosti MacroPolicy Perspectives. Na Fedu podle ní „leží domácí (americké) i světové břímě“, protože je jednou z mála centrálních bank zemí s rozvinutou ekonomikou, která má úrokovou sazbu, co se neblíží nule.

Fed naposledy základní sazbu snížil loni v říjnu. Uvolňováním měnové politiky se snaží zajistit, aby hospodářství Spojených států pokračovalo v růstu. Snížení úroků zlevňuje úvěry, což je jedna z možností, jak podpořit ekonomickou aktivitu. Firmy jsou motivovány investovat, vyvíjet činnost, a tím pádem nepropouštět, protože si můžou půjčit levněji.

Evropské akcie se vzpamatovávají z nejhoršího týdne za skoro 12 let, doufají v podporu centrálních bank

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!