Fed: Růst ekonomiky Spojených států brzdí silný dolar a levné energie | E15.cz

Fed: Růst ekonomiky Spojených států brzdí silný dolar a levné energie

Dolar, ilustrační foto
Dolar, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z americké ekonomiky přicházely v závěru loňského a začátku letošního roku nadále nejednoznačné signály. Zlepšení nastalo na pracovním trhu a u spotřebitelských výdajů. Silný dolar a nízké ceny energií však měly na největší světovou ekonomiku nepříznivý vliv. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Ekonomická aktivita rostla v devíti ze 12 oblastí Spojených států. Situace na pracovním trhu se nadále zlepšovala a většina oblastí rovněž ohlásila „drobný až mírný“ nárůst spotřebitelských výdajů, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Některé regiony ale zaznamenaly negativní vliv silného dolaru na poptávku, uvedl Fed. Pokračující propad cen ropy dál trápil sektor energetiky. Dva regiony uvedly, že nadprůměrné teploty zvýšily již tak nadměrné zásoby ropy a benzinu. Ceny energií, které byly nízké již předtím, tak zůstávaly pod tlakem.

Zpráva, která se zabývá obdobím od konce listopadu do začátku ledna, neobsahuje prakticky žádné známky sílícího tlaku na zvyšování mezd, který naznačila situační zpráva z předešlého období. Rychlejší růst mezd nyní oznámily pouze dva regiony.

Zvýšení sazeb

Fed loni v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Měnový výbor dal na srozuměnou, že pro tempo dalšího zpřísňování měnové politiky budou klíčem ekonomická data a další vývoj inflace. Ta se nachází pod dvouprocentním cílem Fedu.

Téměř všechny regiony v nejnovější situační zprávě uvedly, že cenové tlaky jsou minimální. Americká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila růst na dvě procenta z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video