Fico po volebním neúspěchu slibuje štědrou sociální politiku | E15.cz

Fico po volebním neúspěchu slibuje štědrou sociální politiku

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Levicová vláda slovenského premiéra Roberta Fica chce po letech úsporných opatření výrazněji zvýšit minimální mzdu, snížit povinné odvody pro lidi s nízkými a středními příjmy a zlevnit domácnostem plyn. Fico to oznámil na mimořádném sněmu své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), který svolal po porážce v prezidentských volbách. Podle premiéra rovněž nastanou personální změny v jeho jednobarevném kabinetu.

Mimořádný sněm se konal tři měsíce po Ficově volebním neúspěchu. Premiér kandidoval jako favorit na vítězství, nakonec ale ve druhém kole prohrál v souboji s nezávislým kandidátem Andrejem Kiskou. Směr-SD sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou, její preference v posledním období ale klesly. V nedávných eurovolbách strana přišla o jedno z předchozích pěti křesel v Evropském parlamentu.

Připravovaný balíček opatření, který zahrnuje také zavedení bezplatného cestování vlakem pro žáky, studenty a důchodce, jakož i daňové úlevy na podporu výzkumu a vývoje, jsou součástí balíčku opatření, které mají zlepšit životní úroveň obyvatelstva. Zaměstnanci při cestování vlakem do práce zase dostanou poloviční slevu z běžného jízdného.

„Je to 15 opatření, které nazýváme pozitivní balíček opatření pro slovenskou veřejnost. Lidé nás nebudou volit za konsolidaci veřejných financí, ale za to, co pocítí ve svém životě,“ prohlásil Fico v projevu před delegáty strany. Dodal, že po ovládnutí obchodní divize plynáren SPP státem v příštích dvou letech klesne cena plynu pro rodiny o dvouciferné číslo.

Výdaje za 250 čtvrt miliardy eur

Ministr financí a místopředseda Směru-SD Peter Kažimír doplnil, že zmiňovaná opatření si vyžádají 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). „Máme ambici to zvládnout i při plánech na další snižování schodku veřejných financí,“ řekl Kažimír.

Současné slovenské vládě se loni poprvé od zavedení eura na Slovensku v roce 2009 podařilo stlačit schodek veřejných financí pod klíčovou hodnotu tří procent výkonu ekonomiky, jak to vyžadují pravidla Evropské unie.

Chystají se personální změny

Fico bez bližších podrobností rovněž oznámil, že v jeho vládě, která nastoupila do úřadu na jaře roku 2012, dojde k personálním změnám. „Budou změny ve vládě i na postech státních tajemníků,“ vyhlásil Fico. Slovenská média už dříve spekulovala, že z funkcí by měli odejít ministři školství a hospodářství.

Předseda Směru-SD v projevu netajil nespokojenost s prací některých funkcionářů strany. „Chovají se arogantně a mocensky. Přestali komunikovat se starosty a lidmi. Přestávají být schopní mobilizovat voliče,“ řekl Fico, podle kterého stranu kromě změn ve vedení čekají personální výměny i na úrovní regionálních struktur.

Rezignaci na post místopředsedy Směru-SD ohlásil na sněmu Vladimír Maňka. Současný europoslanec v loňských přímých volbách neobhájil post předsedy Banskobystrického kraje, kterým byl zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba.

Směr-SD sestavil jednobarevnou vládu po předloňských volbách. Strana tehdy získala 44,4 procenta hlasů a obsadila většinu křesel ve sněmovně. To jí umožňuje prosadit běžné zákony bez nutnosti hledat podporu u opozice.

Martin Čaban: Jak na nové pořádky? Fico neporadil

Mesežnikov: Fico ztratil důvěru lidí. Agresivní kampaň se voličům nelíbila

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video