Ficův stav je stabilizovaný, rekonvalescence ale bude dlouhá, říká nemocnice

Zadržení podezřelého ze střelby na Roberta Fica (15.5.2024)

Zadržení podezřelého ze střelby na Roberta Fica (15.5.2024) Zdroj: News Agency of the Slovak Republic / Xinhua News / Profimedia

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, pacient komunikuje. Oznámila to fakultní nemocnice v Banské Bystrici, ve které je politik hospitalizován od atentátu z minulého týdne.

„Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé parametry pomalu klesají,“ napsala nemocnice na sociální síti. Její zástupce už v neděli řekl, že život předsedy slovenské vlády už není ohrožen, avšak jeho rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu.

Ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková odpoledne novinářům řekla, že stav premiéra ještě není dobrý. Podle ní zůstává vážný, navzdory tomu, že je stabilizovaný. „Věříme, že pozitivní prognóza bude pokračovat,“ dodala.

Útočník minulou středu devětapadesátiletého ministerského předsedu několikrát zasáhl ze střelné zbraně. Fico následně podstoupil pětihodinovou operaci. V pátek prodělal další zákrok, při kterém mu lékaři odebrali odumřelou tkáň ze střelných zranění.

Střelce, kterým je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula, policisté zadrželi bezprostředně po činu. V sobotu ho pak soud poslal do vazby. Za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Na Fica střílel poté, co politik minulou středu přišel na náměstí v Handlové pozdravit veřejnost po výjezdním zasedání svého kabinetu.