Filipínský prezident platil vlastní komando, mělo zabíjet jeho politické odpůrce | E15.cz

Filipínský prezident platil vlastní komando, mělo zabíjet jeho politické odpůrce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v době, kdy byl starostou města Davao, údajně dával rozkazy a peníze v hotovosti členům "smrtícího komanda". Komando mělo za úkol zabíjet zločince a Duterteho odpůrce. Uvedl to bývalý policista, který se prý na těchto vraždách podílel.

Právníci zabývající se případy porušování lidských práv, kteří vysloužilého policistu Arthura Lascanase představili na tiskové konferenci v Senátu, uvedli, že by tato obvinění mohla být důvodem pro zahájení procesu sesazení prezidenta.

Duterteho mluvčí Martin Andanar zmíněná tvrzení odmítl jako snahu blíže neurčených lidí, které negativně zasáhly Duterteho reformy a kteří chtějí prezidenta zbavit moci.

Duterte po svém loňském nástupu do funkce zahájil protidrogovou kampaň, která si podle serveru BBC News od léta vyžádala na 7000 obětí mezi předpokládanými drogovými překupníky a narkomany. Zásahy vyvolaly kritiku Západu i mezinárodních humanitárních organizací, které upozorňovaly na zabíjení bez řádného soudu.

Boj proti drogám a zločinnosti byly klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Duterte přitom připomínal, že se mu nekompromisními zásahy podařilo vylepšit bezpečnostní situaci ve zločinem proslulém městě Davao.

Bývalý policista Lascanas se při své dnešní výpovědi v Senátu v jednu chvíli rozplakal. Uvedl, že nechal zabít i své dva bratry, protože užívali drogy. V rozporu se svými dřívějšími prohlášeními také přiznal, že se podílel na zabíjení zločinců při raziích ve městě Davao, jež si vyžádaly stovky obětí.

Popsal přitom několik vražd a útoků, které podle něj nařídil, povolil či financoval tehdejší starosta Davaa - Duterte. Při jednom z nich například Lascanas a další členové jeho skupiny zastřelili s Duterteho svolením muže podezřelého z únosu, jeho těhotnou manželku, malého syna, tchána a dvě další osoby.

Dalším terčem se stal rozhlasový komentátor Jun Pala, který Duterteho rozhořčil svými kritickými komentáři. Lascanas a členové jeho smrtícího komanda ho zabili v roce 2003. První dva pokusy se prý nezdařily, po třetím, úspěšném pokusu dostal Lascanas od tehdejší starosty Duterteho finanční odměnu.

Jiný podezřelý zločinec, bývalý voják, byl smrtícím komandem zajat a předveden před Duterteho. Ten nařídil, aby byl zabit, přestože policisté z jiného města věděli, že v době zatčení byl naživu. Lascanas proto zařídil, aby policie napsala zprávu o tom, že někdejší voják po zatčení utekl. Smrtící komando pak muže zavraždilo a pohodilo jeho tělo v sousední provincii, vypověděl Lascanas.

Na brutalitu boje proti drogám se podívejte v následující fotogalerii >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.