Venezuelané se po měsíci dočkali slíbených nejvyšších bankovek | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Venezuelané se po měsíci dočkali slíbených nejvyšších bankovek

ČTK

Po více než měsíci odkladů, zmatků a nepokojů se Venezuelané dočkali nových bankovek v nominálních hodnotách až dvatisícekrát vyšší než dosavadní nejcennější bankovky. Rozhodnutí socialistické vlády, které v polovině prosince způsobilo nedostatek hotovosti, podle expertů hrozí ještě zvýšit již tak rekordní inflaci v této jihoamerické zemi. Informovala o tom stanice BBC.

Bankovky v nominální hodnotě od 500 do 20 tisíc bolívarů (ta nejdražší se na černém trhu prodává za 150 korun) v pondělí nahradily dosavadní stobolívarovky, které kvůli své mizivé hodnotě nestačily pokrýt rychle rostoucí ceny. Prezident Nicolás Maduro, jehož opozice kvůli bídné ekonomické situaci dlouhodobě vyzývá k demisi, původně slíbil výměnu platidel již v polovině prosince, vláda však nové bankovky nezajistila včas, což svedl na zahraniční "sabotáž", která podle něho zdržela přílet letadel s bankovkami.

Venezuela odkládá zrušení nejvyšší bankovky, v zemi předtím vypukly nepokoje a rabování

Od pondělka tak Venezuelané mohou používat nové bankovky, což je pro řadu z nich zcela zásadní zpráva - zhruba 40 procent obyvatel Venezuely totiž nemá bankovní účet, a nemůže tak místo hotovosti využívat elektronické transakce.

Ekonomové varují, že tisk nových bankovek může urychlit inflaci, která letos podle předpovědí mezinárodních institucí může dosáhnout až 1600 procent.

Došly peníze. Ve Venezuele vládne po stažení nejvyšší bankovky chaos, nová platidla nejsou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!