Finové schválili rozšíření záchranného fondu eurozóny | E15.cz

Finové schválili rozšíření záchranného fondu eurozóny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: s.yume, Flickr, Creatice Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finský parlament dnes schválil rozšíření záchranného fondu eurozóny (EFSF) jako devátá země ze 17 členů EU používajících společnou měnu. V praxi to znamená, že finské záruky ve fondu stoupnou z dosavadních osmi miliard eur na 14 miliard. Pro zvýšení hlasovalo 102 poslanců, proti bylo 66.

Finsko jako jediná země eurozóny podmiňuje zvýšení EFSF poskytnutím dodatečných záruk od Řecka. V dubnových volbách ve Finsku získala euroskeptická strana Praví Finové 19 procent hlasů a jen dodatečné podmínky pomohly překonat její odpor proti „plýtvání prostředky finských daňových poplatníků“, jak strana uvedla v médiích.

Po vytvoření prvního fondu ve výši 110 miliard eur, který měl zachránit k bankrotu se řítící Řecko, se 17 zemí eurozóny letos v červenci rozhodlo EFSF rozšířit na 440 miliard eur. Aby mohl fond fungovat, je třeba výslovného souhlasu každé země eurozóny, přičemž v případě řady členských států, včetně Slovinska, je potřeba schválení v parlamentu.

Kromě Finska zvýšení EFSF už schválilo devět zemí eurozóny - Slovinsko, Belgie, Španělsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko a Portugalsko. Německý parlament by měl větší EFSF schválit ve čtvrtek, rakouský ještě tento týden. Kypr pak příští týden, Estonsko, Malta, Nizozemsko a Slovensko později v říjnu. Podle agentury AFP se prý zdá, že nejobtížnější bude schvalování ve slovenském parlamentu, kde je tamější konzervativní koalice v této otázce hluboce rozdělena.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video