Francie bombardovala v Sýrii město, kde se plánovaly pařížské útoky | e15.cz

Francie bombardovala v Sýrii město, kde se plánovaly pařížské útoky

Bojovníci Islámského státu ve městě Rakka
Bojovníci Islámského státu ve městě Rakka
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzské letectvo včera bombardovalo baštu radikálního hnutí Islámský stát ve městě Rakka na východě Sýrie. Letecké údery zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor, oznámilo francouzské ministerstvo obrany. IS se přihlásil k pátečním teroristickým útokům, které po sobě zanechaly nejméně 129 mrtvých. Leteckého úderu se zúčastnilo deset stíhacích letounů, které shodily 20 bomb.

Leteckého úderu se zúčastnilo 12 letounů, které shodily 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na pozice IS od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala, sdělilo ministerstvo. Francouzské letouny vzlétly z míst v Jordánsku a Perském zálivu a koordinovaly se s americkým letectvem.

„První zničený cíl používal DAEŠ (arabská zkratka pro IS) jako velitelský post, náborové středisko džihádistů a sklad zbraní a munice. Druhý cíl ukrýval výcvikový tábor teroristů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Mapa SýrieAutor: E15

IS loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské ptoky, uvedla agentura AP.

Organizace ovládá podle odhadů až polovinu syrského území. Jde ale o jeho řídce obydlené oblasti, většinu velkých měst na západě drží v rukou stále Damašek. Syrský prezident Bašár Asad dnes atentáty v Paříži odsoudil. Vina ale prý padá také na Francii a její politiku, která umožňuje šíření terorismu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video