Francie odkládá dodání prvního Mistralu Rusku, rozhodne až v listopadu | E15.cz

Francie odkládá dodání prvního Mistralu Rusku, rozhodne až v listopadu

Francie odkládá dodání prvního Mistralu Rusku, rozhodne až v listopadu
Výsadková loď třídy Mistral
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Až v listopadu rozhodne Francie o dodání první ze dvou objednaných bojových lodí třídy Mistral Rusku, které původně mělo plavidlo převzít koncem října. Paříž již dříve podmínila předání plavidla plným dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se ale dále bojuje.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian potvrdil, že Francie dá Rusům moderní loď jen tehdy, pokud na Ukrajině bude platit trvalý klid zbraní a najde se politické řešení krize.

„Prezident François Hollande řekl, že pokud se politické podmínky nezmění, nebude uvažovat o povolení dodávky. Rozhodne v průběhu listopadu,“ oznámil Le Drian.

Dlouhodobý tlak na Paříž

Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby neposilovala ruské vojenské námořnictvo. Francouzští spojenci v NATO zdůrazňují, že z Ruska se na pozadí ukrajinské krize stal z někdejšího partnera potencionální nepřítel. Západ obviňuje Rusko, že podporuje povstalce na východě Ukrajiny v jejich střetnutí s Kyjevem.

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě řídící a výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí. Francie zakázku přerušila počátkem letošního září kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi, ale právě i po tlaku ze zahraničí.

První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Podle plánů se tak mělo stát koncem tohoto týdne. Ovládat plavidlo se již ve Francii cvičilo 400 ruských námořníků.

Druhá loď by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Má být pojmenována Sevastopol po velkém přístavu na Krymu. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty zabralo; Ukrajina dál považuje Krym za své území.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud