Francie prý nabídla Rusku kompenzaci za Mistraly. Neuspěla | E15.cz

Francie prý nabídla Rusku kompenzaci za Mistraly. Neuspěla

Sevastopol, jedna z dvou francouzských lodí třídy Mistral pro Rusko
Sevastopol, jedna z dvou francouzských lodí třídy Mistral pro Rusko
• 
ZDROJ: Ludovic Peron, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie prý Rusku navrhla zrušit kontrakt na dodání dvou vrtulníkových lodí Mistral. Paříž nabízí, že vrátí 785 milionů eur (přes 21 miliard korun), ale jen pokud ruská vláda dá písemný souhlas s prodejem plavidel jinému zákazníkovi, napsal list Kommersant. Takové řešení ale Rusko podle deníku, který se odvolává na informované zdroje "z oblasti vojenskotechnické spolupráce", odmítá.

V Moskvě prý spočítali, že výdaje a ztráty Ruské federace spojené s nesplněným kontraktem dosahují 1,163 miliardy eur (téměř 32 miliard korun), a dokud nebudou tyto peníze vráceny, žádný souhlas s reexportem Rusové neposkytnou.

Smlouvu na dodání Mistralů podepsaly ruský Rosoboronexport a francouzská loďařská společnost DCNS 17. června 2011. Loni koncem listopadu ale Paříž oznámila, že pozastavila předávání první lodě kvůli postupu Ruska v ukrajinské krizi, tedy kvůli vojenské podpoře proruských separatistů v Donbasu.

Návrh nevyhovuje

Kommersant s odvoláním na jeden ze zdrojů dodal, že dokumenty týkající se zrušení „mistralového kontraktu“ nyní zkoumá ruská vláda, ministerstvo obrany a „všechny instituce a organizace, jichž se kontrakt týká“.

Další zdroj dodal, že místopředseda vlády Dmitrij Rogozin už francouzskou stranu informoval o tom, že „návrh úhrady předložený Francií nám rozhodně nevyhovuje“.

Pět miliard eur v ohrožení

Francouzský časopis Le Point tento týden napsal, že neuskutečněný kontrakt s Ruskem na dodávku dvou Mistralů by mohl Francii místo předpokládaného zisku 1,2 miliardy eur přinést ztrátu dvou až pěti miliard eur.

Týdeník s odvoláním na informované zdroje rovněž uvedl, že prezident François Hollande se snaží ztráty snížit a Rusům vrátit pouze již zaplacené peníze - tedy téměř 890 milionů eur. Problém ale je, že 16. května uplyne prodloužená lhůta, s níž obchodní dohoda počítá a která umožňuje odklad plnění kvůli důvodům, jež nebylo možné ovlivnit. Po uplynutí této lhůty má Moskva právo požadovat kompenzace za nesplnění kontraktu.

Tisk: Kde skončí Mistraly pro Rusko? Možná i u dna

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video